Wybory bez plastikowego dowodu? Ministerstwo Cyfryzacji przypomina

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że aplikacja mObywatel z aktywnym mDowodem jest pełnoprawnym zamiennikiem plastikowego dowodu osobistego. Dzięki niej w dniu 9 czerwca można przystąpić do wyborów do Parlamentu Europejskiego. Wystarczy tylko zabrać ze sobą smartfon z zainstalowaną aplikacją.

Dowód osobisty
Dowód osobisty
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji na platformie X, użytkownicy aplikacji mObywatel mogą podczas zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego skorzystać z mDowodu zamiast tradycyjnego dokumentu tożsamości. W lokalach wyborczych wystarczy, że pokażą elektroniczną wersję dowodu osobistego na ekranie swojego smartfonu.

mObywatel jest również przydatny przed dniem 9 czerwca - umożliwia jednorazową zmianę miejsca głosowania. To rozwiązanie jest szczególnie praktyczne dla osób będących w podróży służbowej. W aplikacji można też uzyskać informacje z Centralnego Rejestru Wyborców, dzięki czemu użytkownik dowie się, który lokal wyborczy jest dla niego właściwy.

Proces aktywacji mDowodu w aplikacji mObywatel jest szybki i prosty. Każdy, kto posiada ważny dowód osobisty i odpowiedni smartfon (Android 7.0 wzwyż lub iPhone z iOS 15 lub nowszym) może to zrobić w kilka chwil. Po zainstalowaniu aplikacji mObywatel należy zalogować się przy użyciu jednego z dostępnych sposobów uwierzytelniania, takich jak Profil Zaufany czy bankowość elektroniczna. mDowód będzie wtedy dostępny na telefonie nawet bez dostępu do internetu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Aplikacja mObywatel jest przydatna nie tylko do potwierdzania tożsamości za pomocą elektronicznej wersji dowodu osobistego. Umożliwia również wyświetlanie wielu innych dokumentów, takich jak legitymacje studenckie, emerytalno-rencistyczne, Karta Dużej Rodziny, elektroniczne prawo jazdy oraz informacje o pojazdach. Wszystkich funkcji aplikacji jest znacznie więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.