Wyciągnij z pralki, zanim ją uruchomisz. Zmniejszysz rachunki

W dzisiejszym świecie, gdzie koszty utrzymania nieustannie rosną, większość z nas szuka sposobów na oszczędzanie. Jak to zrobić bez drastycznych zmian? Jest to możliwe. Na przykład, zmieniając nasze podejście do prania, możemy znacznie obniżyć rachunki za prąd i wodę.

Pralka - jak zmniejszyć zużycie prądu?
Pralka - jak zmniejszyć zużycie prądu?
Źródło zdjęć: © Licencjodawca

Może się wydawać, że korzystanie z pralki jest proste jak dziecinna gra. Wkładasz ubrania do bębna, dodajesz detergenty, włączasz maszynę i gotowe. Jednak w rzeczywistości, ten na pozór prosty proces może być pełen pułapek, które mogą kosztować cię sporo pieniędzy. Dlatego podpowiadamy, jak prać, aby oszczędzać prąd, wodę i co za tym idzie - również pieniądze.

Jak oszczędzać prąd i wodę w czasie prania?

Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas prania jest przeładowywanie bębna pralki. Jeśli masz zwyczaj wypełniania go do granic możliwości, a nawet zmuszania do niego ubrań na siłę, powinieneś jak najszybciej to zmienić. Pralka przepełniona do granic swojej pojemności nie działa efektywnie. W rezultacie ubrania często nie są dobrze wyprane - zostają na nich plamy lub nieprzyjemny zapach. To zmusza do ponownego prania, co zwiększa zużycie wody i prądu. Aby tego uniknąć, zawsze sprawdzaj, czy do załadowanej pralki możesz swobodnie włożyć rękę. Jeśli tak, możesz bez obaw uruchomić urządzenie.

Innym często popełnianym, a zarazem kosztownym błędem, jest ustawianie zawsze najwyższej możliwej temperatury prania. Powinieneś pamiętać, że im wyższa temperatura, tym większe zużycie prądu. Dlatego im chłodniejszą wodę zastosujesz, tym mniejsze będą twoje rachunki. Odpowiedni dobór temperatury ma również wpływ na żywotność ubrań. Zawsze powinieneś sprawdzać zalecenia producenta zamieszczone na metkach i stosować się do nich. Jeśli producent zaleca pranie w 30°C, nie powinieneś ustawiać wyższej temperatury, ponieważ tkanina może się skurczyć lub ucierpieć w inny sposób. Wtedy pieniądze, które wydałeś na zakup danej rzeczy, zostaną po prostu zmarnowane.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Premiery gier - styczeń 2024

Jakie są inne kosztowne błędy podczas prania?

Czy myślisz, że większa ilość detergentu do prania zwiększy jego skuteczność? Wiele osób podziela ten pogląd, ale nie ma on nic wspólnego z rzeczywistością. W rzeczywistości, wsypując więcej proszku lub wlewając więcej płynu do płukania, tylko marnujesz preparat, a wraz z nim pieniądze. Co więcej, jeśli przesadzisz z ilością detergentów, pralka nie będzie w stanie całkowicie ich wypłukać. W efekcie po wyjęciu z urządzenia tkaniny mogą być matowe lub nawet pokryte białawymi zaciekami, co wymusi ponowne pranie (i wpłynie na wysokość rachunków za prąd oraz wodę).

Jeśli chcesz wiedzieć, jak oszczędzać na praniu, powinieneś unikać jeszcze jednego błędu, który również wpływa na wysokość rachunków i szybsze zużywanie detergentów. Chodzi o zbyt częste pranie niektórych elementów odzieży. Nie wszystkie ubrania musisz prać po każdym użyciu. Oczywiście jest to konieczne w przypadku bielizny, skarpet, rajstop, strojów kąpielowych, piżamy (jeśli nie nosisz pod nią bielizny) oraz odzieży sportowej. Pozostałe elementy garderoby powinieneś prać tylko wtedy, gdy poczujesz, że są przepocone lub zauważysz na nich plamy (choć te mniejsze możesz również usuwać punktowo).

goesgreenpralkioszczędności

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (57)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.