Wykorzystał AI do odnowienia starych zdjęć. Efekt końcowy zaskakuje

Mathieu Stern, znany bloger i fotograf, postanowił skorzystać z możliwości sztucznej inteligencji, aby odnowić zdjęcia sprzed 110 lat. Proces okazał się wyzwaniem, ale efekty ciężkiej pracy są zaskakujące.

Jak udało się odnowić zdjęcie sprzed 110 lat?
Jak udało się odnowić zdjęcie sprzed 110 lat?
Źródło zdjęć: © YouTube | Mathieu Stern

04.12.2024 11:19

Mathieu Stern, bloger zaprzyjaźniony z redakcją "Fotoblogii", postanowił zbadać zastosowanie sztucznej inteligencji w renowacji starych zdjęć. Jego projekt koncentrował się na dwóch szklanych płytkach pochodzących z około 1910 roku. Choć wyzwanie było niemałe, Stern dowiódł, że dzięki ciężkiej pracy możliwe jest przywrócenie dawnego blasku zabytkowym fotografiom.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Krótka piłka, czyli iOS vs. Android - Historie Jutra napędza PLAY #4

Historia szklanych negatywów

Po zakupieniu szklanych negatywów, Stern rozpoczął poszukiwania informacji o kobiecie uwiecznionej na zdjęciach. Dociekania te skierowały jego uwagę na metodykę i wyzwania związane z fotografią z początku XX wieku. Robienie zdjęć w tamtym czasie wymagało wielu przygotowań i było kosztowne, co sprawiało, że modele na zdjęciach często wyglądali na spiętych.

W swoich badaniach Stern odkrył, że obecność zwierząt na fotografiach, takich jak psy, pozytywnie wpływała na jakość zdjęć. Zauważył, że radość wywołana ich obecnością jest oczywista i wpływa na atmosferę fotografii. To odkrycie było dla niego zaskoczeniem, bowiem zmieniał się ono wraz z ewolucją socjalnych relacji ludzi i zwierząt domowych w tamtym czasie.

Techniki renowacyjne i AI

W celu przywrócenia fotograficznej przeszłości Stern skorzystał z nowoczesnych narzędzi takich jak Adobe Photoshop i zaawansowanych algorytmów przetwarzania obrazu. Dzięki nim mógł szczegółowo przyjrzeć się twarzom na portretach oraz skorzystać z sieci neuronowej do koloryzacji zdjęć, nadając im nowy wymiar autentyczności.

Mimo iż sztuczna inteligencja odegrała znaczącą rolę, jej działania wymagały kontynuacji w postaci manualnej korekty. Stern samodzielnie poprawiał kolory po pracy AI, a także eksperymentował z narzędziami takimi jak Deep Nostalgia, podejmując próbę animowania zdjęć. Choć efekty były interesujące, doprowadziły do zupełnie nieprzewidywalnych wyników wizualnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

110-year-old Photo Brought Back to Life

Praca Mathieu Sterna z pewnością wpisuje się w innowacyjne podejście do renowacji fotografii, pokazując jak współczesne technologie mogą ożywić przeszłość w niezwykle kreatywny sposób.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.