Wykwity kominowe. Jak je usunąć i zabezpieczyć dom przed sadzą?
Sadza wydobywająca się z komina może zostawiać na ścianach budynków ciemne, nieprzyjemnie pachnące plamy. Oprócz tego, że psują one estetykę, zwiastują one także poważniejsze problemy budowlane. Mimo że często pojawiają się w starszych budowlach, mogą dotyczyć także nowych domów. Jakie są przyczyny ich powstawania i jak się ich pozbyć?
Plamy te stanowią problem, którego nie można lekceważyć, jako że wynikają z procesu kondensacji w kominie. Woda w połączeniu z sadzą powoli przenika przez ściany, stając się widoczna wewnątrz budynku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić słuchawki Technics EAH-AZ80?
Jak i dlaczego powstają wykwity?
Pojawienie się takich wykwitów wskazuje zazwyczaj na zaawansowane problemy z przewodem kominowym. Należy wówczas zidentyfikować i usunąć źródło kłopotów, na które zazwyczaj są tylko dwie możliwości.
Pierwsza to zbyt niska temperatura spalin, co często występuje w wysokich kominach lub przy nowoczesnych piecach o niskiej emisji ciepła, w tym przy piecach na pellet. W takich warunkach może dochodzić do kondensacji i osadzania wilgoci na ścianach komina.
Drugą przyczyną może być nieszczelność komina, przez którą dostaje się woda deszczowa. Połączenie wody z sadzą sprzyja powstawaniu nieestetycznych plam.
Jak zapobiegać wykwitom?
Aby zapobiec tym wykwitom, warto rozważyć ocieplenie górnych partii komina, np. za pomocą wełny mineralnej, co pomoże utrzymać ciepło dymu w kominie na dłużej.
Jeżeli jednak plamy już się pojawiły, a komin nie został odpowiednio ocieplony, konieczne będą bardziej radykalne kroki.
Instalacja wkładu kominowego, ceramicznego lub z blachy kwasoodpornej, skutecznie izoluje murowaną konstrukcję komina od wody, eliminując problem na dłuższą metę.
Aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo, nie można poprzestać na doraźnym maskowaniu plam farbą. Wykwity to efekt przenikania wody z sadzą przez tynk i fugi.
W związku z tym najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie uszkodzonych tynków, naprawa fug i odpowiednia impregnacja przed ponownym tynkowaniem. Takie działanie nie tylko przywraca estetykę, ale również zapewnia bezpieczeństwo mieszkańcom, chroniąc przed szkodliwymi gazami.