Wypłacasz pieniądze, dostaje je złodziej. Na czym polega "cash trapping"?

Korzystanie z bankomatu może zakończyć się niefortunnie. Wszystko to za sprawą zjawiska zwanego cash trappingiem, które jest prostym, ale skutecznym sposobem na okradanie użytkowników bankomatów. Oszuści dokonują prostej modyfikacji urządzenia, przez co klient zostaje pozbawiony gotówki.

BERLIN, GERMANY - MAY 08: Symbolic photo on the subject of entering the PIN number at the ATM. A hand is typing on the keyboard of an ATM on May 08, 2024 in Berlin, Germany. (Photo by Thomas Trutschel/Photothek via Getty Images)
BERLIN, GERMANY - MAY 08: Symbolic photo on the subject of entering the PIN number at the ATM. A hand is typing on the keyboard of an ATM on May 08, 2024 in Berlin, Germany. (Photo by Thomas Trutschel/Photothek via Getty Images)
Źródło zdjęć: © GETTY | Thomas Trutschel
oprac. JARU

Cash trapping to niezwykle prosta, ale skuteczna metoda kradzieży, wymierzona w osoby wypłacające pieniądze z bankomatu. Kluczowe jest tutaj zmodyfikowanie samego urządzenia w taki sposób, aby wypłacana gotówka nie trafiała do rąk klienta.

Proces wypłaty przebiega tak samo jak w przypadku normalnego, bezpiecznego bankomatu. Różnica polega na tym, że pieniądze "nie wychodzą" z urządzenia, przynajmniej nie są widoczne dla użytkownika. Jest to możliwe dzięki zamontowaniu prostej zaślepki w miejscu, gdzie zazwyczaj pojawiają się banknoty.

Za sprawą tej zaślepki, nie ma możliwości odebrania wypłaconej gotówki. Oszuści wykorzystują taśmę dwustronną, którą umieszczają na zamontowanym elemencie. Banknoty przyklejają się do niej, co uniemożliwia urządzeniu cofnięcie gotówki w przypadku jej nieodebrania, jak miałoby to miejsce normalnie.

Ochrona przed cash trappingiem jest trudna - sprawdzenie, czy bankomat nie został zmodyfikowany, nie jest proste. Oszuści używają zaślepek, które są trudne do zauważenia na pierwszy rzut oka. Jednakże, jeśli ktoś chce zweryfikować bezpieczeństwo bankomatu, może spróbować delikatnie pociągnąć za element odpowiedzialny za podawanie banknotów. W przypadku modyfikacji powinien się on przesunąć.

Jeśli wypłata gotówki zakończyła się niepowodzeniem - nie otrzymaliśmy pieniędzy, mimo że bankomat twierdzi, że proces przebiegł pomyślnie, prawdopodobnie padliśmy ofiarą oszustwa. W takiej sytuacji absolutnie nie należy odchodzić od urządzenia.

Wówczas konieczne jest jak najszybsze skontaktowanie się z operatorem bankomatu - numer telefonu powinien znajdować się na urządzeniu, ewentualnie można go znaleźć w sieci. Można również zadzwonić na infolinię banku i postępować zgodnie z instrukcjami pracownika.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.