Wyrzucasz żarówkę do kosza? Zapłacisz nawet 5 tys. złotych

Przepalenie się żarówki czy świetlówki to nierzadki widok. Często zdarza się, że w takiej sytuacji wyrzucamy sprzęt do kosza, lecz nie zawsze mamy prawo, by to robić. Może nas to kosztować nawet 5 tys. złotych.

Zużyte żarówki i świetlówki. Niewłaściwe ich traktowanie może sporo kosztować
Zużyte żarówki i świetlówki. Niewłaściwe ich traktowanie może sporo kosztować
Źródło zdjęć: © Getty Images | Picasa

30.01.2022 | aktual.: 25.08.2024 18:59

W naszych domach funkcjonuje wiele rodzajów źródeł światła. Czasami są to klasyczne żarówki wolframowe, często korzystamy z halogenów, a także ze świetlówek czy najnowszych energooszczędnych źródeł LED. Po przepaleniu każde z nich wymaga odpowiedniego traktowania.

Każdy z nas ma obowiązek odpowiednio gospodarować odpadami. Jako obywatele musimy być świadomi, co należy robić z konkretnym rodzajem śmieci. W przypadku większości produktów sposób segregacji jest prosty i przychodzi nam on bez żadnych problemów. Czasem jednak nie jesteśmy do końca pewni, co należy zrobić z danym przedmiotem.

Znaczna większość elektrośmieci powinna trafiać do odpowiednich punktów zajmujących się ich przyjmowaniem. W tym świetlówki. Za ich wyrzucanie do kosza może spotkać nas kara w wysokości nawet 5 tys. złotych. Nie warto ryzykować.

Kara za spaloną żarówkę - jak jej uniknąć?

Aby uniknąć kary w wysokości 5 tys. złotych za wyrzucenie świetlówki do śmietnika, należy wybrać jedną z trzech opcji na bezpieczne pozbycie się tego typu odpadu. Pierwszą z nich jest zostawienie starej świetlówki w sklepie, w którym kupujemy nową. W sytuacji, gdy kupujemy nowe źródło światła, sklep ma obowiązek przyjąć od nas zużyty sprzęt.

Drugi sposób to przyniesienie zużytych żarówek do sklepu wielkopowierzchniowego. Ma on obowiązek przyjąć sprzęt oświetleniowy w każdej ilości, lecz tylko w przypadku, gdy żaden z wymiarów zewnętrznych tego urządzenia nie przekracza 25 centymetrów.

Ostatnią z możliwości jest dostarczenie spalonych świetlówek do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Tam bez problemów powinny zostać przyjęte wszystkie odpady, które ci zalegają.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (342)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.