Wyrzucasz żarówkę do śmieci? Kara wynosi nawet 5 tys. zł

Przepalona żarówka lub świetlówka to błahy problem. Wymiana uszkodzonego sprzętu zajmuje parę chwil, a i nie kosztuje zbyt wiele. Problemy mogą pojawić się później, gdy musimy pozbyć się przepalonego źródła światła.

Spalone żarówki - gdzie należy je wyrzucić?
Spalone żarówki - gdzie należy je wyrzucić?
Źródło zdjęć: © Pixabay

Od kiedy powszechne stało się korzystanie z oświetlenia typu LED, o wiele rzadziej musimy wymieniać przepalone źródła światła, niż miało to miejsce w czasach, gdy korzystaliśmy przede wszystkim z halogenów czy nawet żarówek wolframowych. Jednak wtedy, gdy w naszych domach królowały klasyczne źródła światła, kwestia ich utylizacji była o wiele prostsza, niż ma to miejsce teraz.

Tradycyjne żarówki wolframowe i halogenowe mogą być wyrzucane bezpośrednio do śmietnika. Ich konstrukcja jest prosta, przez co nie prowadzi się ich recyklingu. Wynika to z faktu, że trudno byłoby odzyskać z nich wartościowe elementy. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku nowszych źródeł światła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sławosz Uznański o dalszych planach i wyzwaniach związanych z byciem rezerwowym astronautą ESA

Wyrzucasz do śmietnika? Możesz słono zapłacić

Świetlówki i źródła LED nie mogą wylądować w koszu na śmieci. Należy oddać je do właściwego punktu, który przyjmuje elektrośmieci. Jeśli chodzi o świetlówki, powodem, dla którego należy je oddać we właściwe miejsce, jest zawartość szkodliwej rtęci.

W przypadku źródeł LED, oddanie ich do właściwego punktu jest istotne pod kątem recyklingu. Te nowoczesne źródła światła mogą posłużyć do odzyskania wartościowych substancji, które można potem ponownie wykorzystać.

Wyrzucanie elektrośmieci do śmietnika może wiązać się z wysoką karą. Zgodnie z przepisami, za niewłaściwe gospodarowanie odpadami można nałożyć karę w wysokości nawet 5 tys. zł. Aby tego uniknąć, można pozbyć się żarówki na trzy sposoby.

Pierwszym z nich jest oddanie przepalonego źródła LED lub świetlówki w sklepie, gdzie kupujemy nowe źródło światła. W przypadku dokonania zakupu sklep ma obowiązek przyjąć od nas zużyte elementy oświetlenia.

Druga możliwość to oddanie starej żarówki do sklepu wielkopowierzchniowego. Tego typu obiekty są zobowiązane do przyjmowania starych źródeł światła, ale pod jednym warunkiem. Żaden z wymiarów zewnętrznych urządzenia nie przekracza 25 cm.

Ostatnia opcja to dostarczenie starych źródeł światłą do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Każdy PSZOK jest zobowiązany przyjąć elektrośmieci.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (165)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.