Wyrzucasz żarówkę do śmieci? Kara wynosi nawet 5 tys. zł

Wyrzucasz żarówkę do śmieci? Kara wynosi nawet 5 tys. zł

Spalone żarówki - gdzie należy je wyrzucić?
Spalone żarówki - gdzie należy je wyrzucić?
Źródło zdjęć: © Pixabay
26.12.2022 10:45, aktualizacja: 26.12.2022 11:58

Przepalona żarówka lub świetlówka to błahy problem. Wymiana uszkodzonego sprzętu zajmuje parę chwil, a i nie kosztuje zbyt wiele. Problemy mogą pojawić się później, gdy musimy pozbyć się przepalonego źródła światła.

Od kiedy powszechne stało się korzystanie z oświetlenia typu LED, o wiele rzadziej musimy wymieniać przepalone źródła światła, niż miało to miejsce w czasach, gdy korzystaliśmy przede wszystkim z halogenów czy nawet żarówek wolframowych. Jednak wtedy, gdy w naszych domach królowały klasyczne źródła światła, kwestia ich utylizacji była o wiele prostsza, niż ma to miejsce teraz.

Tradycyjne żarówki wolframowe i halogenowe mogą być wyrzucane bezpośrednio do śmietnika. Ich konstrukcja jest prosta, przez co nie prowadzi się ich recyklingu. Wynika to z faktu, że trudno byłoby odzyskać z nich wartościowe elementy. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku nowszych źródeł światła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wyrzucasz do śmietnika? Możesz słono zapłacić

Świetlówki i źródła LED nie mogą wylądować w koszu na śmieci. Należy oddać je do właściwego punktu, który przyjmuje elektrośmieci. Jeśli chodzi o świetlówki, powodem, dla którego należy je oddać we właściwe miejsce, jest zawartość szkodliwej rtęci.

W przypadku źródeł LED, oddanie ich do właściwego punktu jest istotne pod kątem recyklingu. Te nowoczesne źródła światła mogą posłużyć do odzyskania wartościowych substancji, które można potem ponownie wykorzystać.

Wyrzucanie elektrośmieci do śmietnika może wiązać się z wysoką karą. Zgodnie z przepisami, za niewłaściwe gospodarowanie odpadami można nałożyć karę w wysokości nawet 5 tys. zł. Aby tego uniknąć, można pozbyć się żarówki na trzy sposoby.

Pierwszym z nich jest oddanie przepalonego źródła LED lub świetlówki w sklepie, gdzie kupujemy nowe źródło światła. W przypadku dokonania zakupu sklep ma obowiązek przyjąć od nas zużyte elementy oświetlenia.

Druga możliwość to oddanie starej żarówki do sklepu wielkopowierzchniowego. Tego typu obiekty są zobowiązane do przyjmowania starych źródeł światła, ale pod jednym warunkiem. Żaden z wymiarów zewnętrznych urządzenia nie przekracza 25 cm.

Ostatnia opcja to dostarczenie starych źródeł światłą do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Każdy PSZOK jest zobowiązany przyjąć elektrośmieci.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (165)