Wytworzono polimer, który przewodzi ciepło lepiej niż metale
Naukowcy z MIT mają ostatnio naprawdę dobrą passę: co rusz można napotkać informacje o kolejnym ich dokonaniu. Tym razem opracowali tworzywo polietylenowe, które przewodzi ciepło lepiej niż metal. Żeby było ciekawiej, ciepło to przewodzone jest tylko w jednym kierunku.
10.03.2010 | aktual.: 11.03.2022 15:48
Naukowcy z MIT mają ostatnio naprawdę dobrą passę: co rusz można napotkać informacje o kolejnym ich dokonaniu. Tym razem opracowalihref="https://gadzetomania.pl/samoczyszczacy-sie-material-20-000-razy-cienszy-od-ludzkiego-wlosa,6703435390027905a"> tworzywo polietylenowe, które przewodzi ciepło lepiej niż metal. Żeby było ciekawiej, ciepło to przewodzone jest tylko w jednym kierunku.
I ściśle wzdłuż włókien polimeru. A to oznacza, że szykuje się rewolucja technologiczna - ponieważ precyzyjne przewodzenie ciepła znajdzie krocie zastosowań. Szczególnie tam, gdzie trzeba odprowadzić jego nadmiar; i uczynić to tak, by nie przenikało ono po drodze do innych elementów składowych konstrukcji.
Tajemnica sukcesu uczonych z MIT tkwi w łańcuchowej budowie syntetyku i w sposobie jego produkcji, która przebiega w dwóch etapach. W pierwszym etapie polimer jest ogrzewany i rozciągany, a w drugim - ponownie podgrzany i wyciągany do długich, cienkich włókien. Istotne jest, by po uformowaniu włókien pozostawić tworzywo w spokoju - aż do całkowitego zastygnięcia w temperaturze pokojowej. To gwarantuje, że wyciągane pieczołowicie łańcuchy polimeru nie ulegną deformacjom. Zniekształcone włókna uniemożliwiałyby kierunkowe przewodzenie ciepła.
Możliwych zastosowań polimeru są tysiące: przede wszystkim wszędzie tam, gdzie trzeba ciepło odprowadzić, lub doprowadzić do ściśle określonego punktu odbiorczego.
Parafrazując początek mitologii greckiej: na początku był chaos, i ciepło rozchodziło się we wszystkich kierunkach; aż do chwili, gdy z otchłani wyłonił się polietylen o długich, podobnych łańcuchom włóknach. Od tej pory człowiek zaczął dzierżyć władzę nad kierunkiem przesyłania ciepła.
Źródło: Augustinefou