Xbox SmartGlass - użyteczna funkcja, czy marketingowy ozdobnik?

Strona głównaXbox SmartGlass - użyteczna funkcja, czy marketingowy ozdobnik?
27.10.2012 10:15
Xbox SmartGlass - użyteczna funkcja, czy marketingowy ozdobnik?
Mariusz Kamiński
Mariusz Kamiński

Xbox SmartGlass to aplikacja na Xboxa, której zadaniem jest zwiększenie naszej interakcji z programem, grą lub filmem poprzez wykorzystanie dodatkowego ekranu smartfona, tableta lub laptopa. Czy dodatkowy wymiar konsolowej rozrywki przypadnie do gustu użytkownikom?

Xbox SmartGlass to aplikacja na Xboxa, której zadaniem jest zwiększenie naszej interakcji z programem, grą lub filmem poprzez wykorzystanie dodatkowego ekranu smartfona, tableta lub laptopa. Czy dodatkowy wymiar konsolowej rozrywki przypadnie do gustu użytkownikom?

Sama koncepcja nie jest nowa i była już wykorzystywana przez producentów między innymi klawiatur. Wbudowany ekran LCD informował nas o statystykach, punktach doświadczenia lub osiągnięciach do zdobycia. Także konsolowa konkurencja może pochwalić się swoimi odpowiednikami - Playstation 3 ma PS Vita (w trybie dodatkowego ekranu), a Wii U dodatkowy wyświetlacz w kontrolerze. SmartGlass pełni bardzo podobne zadanie, choć mocno rozbudowane.

SmartGlass to aplikacja współpracująca z konsolą Xbox. Aplikację można zainstalować na urządzeniu z systemem Windows 8, Windows Server 2012 oraz smartfonach pod kontrolą Windows Phone i Android. W późniejszym terminie program trafi na urządzenia z systemem iOS.

Gra o Tron w wersji rozszerzonej o dodatkowy ekran

Zasada działania SmartGlass jest banalnie prosta. Instalujemy aplikację, na przykład na tablecie. Uruchamiamy konsolę Xbox oraz aplikację. Po ukazaniu się ekranu powitalnego wystarczy dotknąć ekranu, by aplikacja połączyła się z konsolą. Pamiętajmy, że wszystkie urządzenia muszą być podłączone do tej samej sieci Wi-Fi.

390149390549462773

Teraz wystarczy uruchomić treść obsługującą SmartGlass. Jedną z takich treści jest serial "Gra o Tron". Po uruchomieniu odtwarzania na konsoli Xbox, na ekranie naszego tabletu ukażą się ciekawe informacje dotyczące oglądanego odcinka, aktualnie widocznej sceny lub dowolne inne ciekawostki na temat serialu.

Konsola dotykowa

Oczywiście nie jest to jedyna funkcjonalność aplikacji, choć zapewne najbardziej godna uwagi. SmartGlass służy jako centrum sterowania konsolą. Za jej pomocą możemy zarządzać całą zawartością dysku twardego Xboxa. Uruchomienie filmu, gry, czy innej zawartości multimedialnej może odbyć się za pomocą SmartGlass.

Obsługa programu odbywa się w większości za pomocą gestów, więc w pewnym stopniu trzeba się do SmartGlass przyzwyczaić. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zrezygnować z pada. SmartGlass ma być jedynie uzupełnieniem naszych doświadczeń z konsolową rozrywką.

"Gra o Tron" to tylko najbardziej wyrazisty przykład zastosowania nowej technologii. SmartGlass współpracuje z szeregiem aplikacji telewizyjnych (ESPN, HBO GO). Fajnie jest oglądać mecz na ekranie telewizora i mieć wszystkie ważne statystyki na ekranie tabletu.

Hit czy kit?

Wszystko będzie zależeć od ilości i jakości treści współpracującej z SmartGlass. Chyba każdy z nas lubi szperać po dodatkowej zawartości płyty z ulubionym filmem na DVD/Blu ray? Usunięte sceny, interaktywny komentarz twórców, artworki, cały ten miły dla oka i ucha fluff. Wszystko to potencjalnie oferuje SmartGlass. Czy sprosta temu zadaniu?

Xbox SmartGlass Walkthrough

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)