Z cyklu „Zrób to sam” – tekturowy gramofon

A konkretnie Jonofon – bo taką nazwę dla swojego dzieła wymyślił autor Jon Helgi Holmgeirsson. Urządzenie można kupić, ale aby pełniło swoje zadanie, musi być złożone przez kupującego.

fot. blog.gessato.com
fot. blog.gessato.com
Marcin Honkisz

A konkretnie Jonofon – bo taką nazwę dla swojego dzieła wymyślił autor Jon Helgi Holmgeirsson. Urządzenie można kupić, ale aby pełniło swoje zadanie, musi być złożone przez kupującego.

Autor osiągnął minimalizm w czystej postaci – gramofon złożony jest wyłącznie z kartonu oraz sklejki. Jedynym elementem bardziej skomplikowanym jest mały, elektryczny silniczek, który ma za zadanie kręcić płytą winylową.

Założeniem projektanta było udowodnienie, że otaczający nas świat jest zbyt mocno przesiąknięty nowoczesnymi i skomplikowanymi technologiami, które tak naprawdę w niczym nie ułatwiają nam życia. I po prostu nie są do niczego potrzebne.

Gramofon dostarczany jest jako zestaw do samodzielnego montażu. Ma to umożliwić dokładne zapoznanie się z konstrukcją i sposobem działania urządzenia. Mam jednak trochę wątpliwości, co do walorów edukacyjnych urządzenia…

Zestaw do samodzielnego złożenia (fot. blog.gessato.com)
Zestaw do samodzielnego złożenia (fot. blog.gessato.com)

Nie zmienia to jednak faktu, że Jonofon jest niezwykle oryginalnym projektem. Wpisuje się doskonale w trend maksymalnego upraszczania urządzeń odtwarzających muzykę, których ostatnio coraz więcej pojawia się na artystycznym rynku. Bo niestety na to, aby trafiły do elektromarketów, raczej nie ma co liczyć…

Źródło: blog.gessato.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.