Z Londynu do Nowego Jorku w 90 min? Hermeus rozpędzi się do 6000 km/h

Pasażerskie loty z prędkością hipersoniczną zakończyły się wraz z wycofaniem ostatniego Concorde'a, prawie 20 lat temu. Jednak marzenie o nowoczesnych hipersonicznych samolotach nie umarło, czego dowodem na być Hermeus.

Hermeus
Hermeus
Źródło zdjęć: © for. materiały prasowe
Klaudia Stawska-Magdziak

Ostatni lot Concorde'a odbył się w 2003 roku, ale od tego czasu pojawiło się kilka projektów, które miały przywrócić możliwość pasażerskich samolotów naddźwiękowych, jak choćby prototyp zaprezentowany w zeszłym roku przez firmę Boom Supersonic. Zainteresowanie tematem jest spore, i nawet prezydenta USA - Joe Biden wierzy, że tego typu loty staną się normą w ciągu najbliższych 10 lat.

Być może nowy projekt startupu z Atlanty przybliży nas do tej wizji przyszłości. Hermeus ma bowiem umożliwić lot z prędkością pięciokrotnie większą niż szybkość rozchodzenia się dźwięku w powietrzu, czyli ok. 6000 km/h. Na razie znamy bardzo niewiele szczegółów na temat samego projektu, ale twórcy zapewniają, że Hermeus ma umożliwić podróż z Londynu do Nowego Jorku w zaledwie 90 min.

  • Opracowujemy silnik Mach 5 niepodobny do żadnego z istniejących - wyjaśniają przedstawiciele firmy. - Obecny silnik na stanowisku badawczym to turboodrzutowy GE J85-21, który będzie rdzeniem naszego większego silnika naddźwiękowego - dodają. Firma poza pracą nad samolotami osobowymi, współpracuje również z Siłami Powietrznymi USA. Więcej informacji na temat ich projektu możecie znaleźć w poniższym filmie:

Hermeus | Who We Are

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.