Żabka potrafi zaskoczyć. Teraz oczyszcza powietrze w Łodzi
Żabka Eko Smart już działa w Łodzi. W sklepie zastosowano m.in. najnowszej generacji systemy oczyszczania powietrza oraz energooszczędne lodówki, w których czynnikiem chłodzącym jest dwutlenek węgla. Sklep zasilany jest czystą, zieloną energią wytwarzaną m.in. przez zainstalowaną na dachu turbinę wiatrową.
16.11.2022 | aktual.: 16.11.2022 13:27
Żabka Eko Smart w Łodzi działa przy ul. Stefana Okrzei 38. To już druga tego typu placówka – sieć uruchomiła pierwszą we wrześniu br. w Poznaniu. – W Żabce Eko Smart w Łodzi postawiliśmy na innowacje skupione głównie wokół czystego powietrza – testujemy w niej na przykład najnowszej generacji system oczyszczania powietrza. Nie mogło tu jednak zabraknąć także rozwiązań dotyczących: zielonej energii, drugiego życia i zielonego transportu – mówi Przemysław Kijewski, Dyrektor ds. Operacyjnych Żabka Polska.
Żabka Eko Smart – czyste powietrze dla Łodzi
O jakość powietrza w Żabce Eko Smart w Łodzi dba Safe Air, czyli najnowszej generacji sklepowy system oczyszczania powietrza, który oczyszcza powietrze ze szkodliwych zanieczyszczeń, pochłaniając także najmniejsze cząsteczki, w tym wirusy i bakterie. Zastosowane filtry HEPA H14 zapewniają ponad 99,995 proc. skuteczności filtrowania.
Efekt eliminacji szkodliwych substancji dodatkowo wzmocni ułożona przy budynku antysmogowa kostka, która – w porównaniu z asfaltem – zmniejsza stężenie tlenków azotu w powietrzu średnio o ok. 50 proc. Efekt jest szczególnie odczuwalny przez małe dzieci, ponieważ najczystsze powietrze unosi się blisko podłoża i sięga do wysokości wózka dziecięcego.
Energia, z której korzysta Żabka Eko Smart w Łodzi, pochodzi z odnawialnych źródeł – na dachu sklepu zamontowano 24 moduły paneli fotowoltaicznych, których działanie uzupełnia i dodatkowo redukuje ślad węglowy turbina wiatrowa. W łódzkiej Żabce Eko Smart zastosowano również lodówki, w których czynnikiem chłodzącym jest dwutlenek węgla (CO₂). Rozwiązanie to nie tylko pozwala oszczędzać energię, ale także minimalizuje wpływ na środowisko poprzez wielokrotnie mniejszy efekt cieplarniany (w porównaniu do konwencjonalnych czynników chłodniczych).
Konrad Siwik, dziennikarz Gadżetomanii