Zaczynamy przygodę z astronomią: tanie teleskopy dla dzieci i dorosłych
Jeśli astronomia stała się waszym nowym hobby, na pewno chcecie kupić teleskop. Niestety wielu początkujących astronomów nie wie, jakie urządzenie wybrać. Sprawdźcie, czym powinien charakteryzować się dobry teleskop i jakie modele będą najlepsze na starcie waszej przygody z astronomią.
10.08.2017 | aktual.: 09.03.2022 11:00
Jaki teleskop wybrać dla dziecka?
Pasja do astronomii najczęściej ujawnia się już w okresie dziecięcym. Jeśli wasze dziecko poprosiło o zakup teleskopu, pod uwagę powinniście wziąć jego wiek. Młodsze dzieci są bardzo ruchliwe i niecierpliwe, dlatego dla nich najlepszym wyborem będzie stabilny teleskop, którego nie uszkodzą przy pierwszej okazji.
Szukacie pierwszego teleskopu dla swojego dziecka? Ten model sprawi mu ogromną frajdę:
Warto też zadbać o komfort najmłodszych i zainwestować w teleskop charakteryzujący się wysokiej jakości optyką. Co to oznacza? Dla dziecka najlepsze będzie urządzenie zwane refraktorem – to najprostszy rodzaj teleskopu, w przypadku którego obiektyw powinien mieć 50-milimetrową średnicę (lub większą). W przeciwnym wypadku wasze dzieci mogą się szybko znudzić teleskopem, gdyż ten nie zapewni im wyjątkowych wrażeń astronomicznych.
Teleskopy dla dorosłych - na co zwrócić uwagę?
Jeśli chodzi o optykę, teleskopy-refraktory dla dorosłych, którzy chcą rozpocząć obserwację nieba, powinny charakteryzować się podobnymi parametrami jak modele dziecięce. Poza tym refraktor jest idealny do obserwacji astronomicznych w mieście, które ze względu na ograniczoną przestrzeń oferuje trochę uboższe widoki. Z kolei do podziwiania obiektów astronomicznych na terenach wiejskich na początek najlepszy będzie teleskop Newtona, w którym zainstalowane są lustra odbijające światło.
O czym należy pamiętać kupując teleskop? Bardzo ważne są rozmiary i waga teleskopu. Nie lekceważcie tego, chyba że zamierzacie podziwiać planety i gwiazdy jedynie w mieście, z balkonu. W takim przypadku możecie nie zwracać uwagi na gabaryty teleskopu. Gorzej, gdy planujecie rozstawiać teleskop w różnych miejscach i brać go ze sobą w podróż. Mobilność niektórych teleskopów astronomicznych pozostawia wiele do życzenia, a z ich przeniesieniem samemu możecie sobie nie poradzić. Dlatego zwracajcie uwagę na takie kwestie jak wymiary statywu czy długość tuby optycznej teleskopu.
Chcecie kupić pierwszy w życiu teleskop? Ten model pomoże wam rozwinąć pasję do astronomii:
Teleskop dla zaawansowanych
Ponieważ astronomia naprawdę wciąga, postanowiliśmy trochę rozszerzyć temat i dać wam kilka rad na przyszłość. Kiedy wasz pierwszy teleskop astronomiczny nie będzie wam już wystarczać, powinniście się przerzucić na lepszy sprzęt. O ile za tanie teleskopy dla początkujących uchodzą sprzęty w cenie 300-500 zł, tak już za niecałe 900 zł będziecie mogli kupić profesjonalne urządzenie, np. teleskop zwierciadlany.
Dzięki lepszemu teleskopowi uniknięcie zjawiska aberracji chromatycznej, które polega na tym, że ognisko promieni światła, w zależności od barwy, znajduje się w różnym oddaleniu od soczewki. Aberracja chromatyczna znacznie pogarsza jakość widoków, jakie zapewnia teleskop. Teleskopy wysokiej klasy mają też zwykle lepsze okulary w zestawie, które mają większą średnicę od standardowej, wynoszącej 0,98 cala.
Jeśli naprawdę kręci was astronomia, możecie od razu kupić doskonały teleskop na długie lata. Gorąco polecamy wam ten:
Zobacz także:
- Jaka pogoda za oknem? Termometry i stacje pogodowe(http://gadzetomania.pl/59768,jaka-pogoda-za-oknem-termometry-i-stacje-pogodowe)
- Domowy monitoring: kamery IP do 300 zł(http://gadzetomania.pl/59765,domowy-monitoring-kamery-ip-do-300-zl)