Zagadkowa rosyjska radiostacja. Urządzenie zaczęło nadawać… memy
Rosyjska stacja numeryczna UVB-76 nadaje nieprzerwanie sygnał od 1982 r. Jedna z teorii spiskowych głosi, że gdy urządzenie przestanie wypuszczać komunikaty, dojdzie do automatycznego odpalenia ładunków nuklearnych. Ze stacji nadawano niedawno niecodzienne treści, które mogą wskazywać na działanie hakerów.
Nazywana "radiem-duchem" stacja UVB-76 nadaje od lat niezidentyfikowane komunikaty. Jest to radiostacja fal krótkich, która wysyła ok. 25 razy na minutę regularny sygnał na częstotliwości 4625 kHz. Ze względu na wydawanie charakterystycznych dźwięków dorobiła się z czasem przydomku "Brzęczyk" (ros. Żużżałka).
Według jednej z najpopularniejszych teorii spiskowych UVB-76 jest powiązana z systemem "Martwej Ręki", który w przypadku zaniku sygnału i braku reakcji ze strony żywej osoby ma odpalić rakiety stanowiące nuklearną odpowiedź Moskwy.
Niecodzienny sygnał
W styczniu stacja zaczęła nieoczekiwanie nadawać coś nietypowego. Po przepuszczeniu dźwięków przez analizator widma pojawiły się popularne internetowe memy, m.in. koty i postać z Simpsonów. UVB-76 nadawała także piosenki, w tym "Gangam Style" oraz utwór "Rasputin" zespołu Boney M. Zdaniem zagranicznych mediów (w tym rosyjskich) może to świadczyć o ataku hakerów, którzy przejęli częstotliwości stacji.
Obserwatorzy zauważyli, że żartobliwy sygnał już ustał i stacja wróciła już do standardowego nadawania. Warto nadmienić, że jedna z najsłynniejszych transmisji została zarejestrowana 24 stycznia 2013 r. UVB-76 nadała wtedy komunikat: "Uruchomiono polecenie 135".
Chociaż wciąż nie wiadomo, co miało to oznaczać, pojawiły się wówczas teorie mówiące, że mógł być to sygnał do rozpoczęcia akcji militarnej. Z kolei 5 grudnia 2010 r. nadano transmisję głosową, w której wymieniono kilka nazwisk męskich i kobiecych.
Głównym nadajnikiem wykorzystywanym przez UVB-76 jest Molniya-2M (PKM-15) i Molniya-3 (PKM-20) o szacowanej mocy nadawczej 10 kW. Urządzenie posiada także zapasowy nadajnik Viaz-M2. Antena to horyzontalny dipol VGDSh o wysokości ok. 20 metrów.