NATO odpowiada Rosji. Nowoczesna broń trafi do Europy Wschodniej
Kraje NATO zareagowały na rozmieszczenie rosyjskich wojsk blisko Ukrainy. Sojusz zapowiada, że wyśle dodatkowe okręty i myśliwce w celu wzmocnienia Europy Wschodniej. W oświadczeniu padły konkretne nazwy samolotów. Jakie są ich możliwości?
24.01.2022 13:17
Kwatera Główna NATO przekazała, że Dania wysyła fregatę na Morze Bałtyckie i ma rozmieścić na Litwie cztery samoloty w celu wsparcia wieloletniej misji Sojuszu w regionie. Nie wspomniano, o jaki okręt chodzi. Wiadomo natomiast, że na Litwie mają pojawić się cztery myśliwce F-16. Są to wielozadaniowe samoloty czwartej generacji produkowane przez amerykański koncern zbrojeniowy.
Możliwości myśliwców NATO
F-16 mogą latać z maksymalną prędkością ok. 2120 km/h. Mogą przenosić uzbrojenie o łącznej masie siedmiu ton, w tym m.in. broń jądrową, bomby i pociski rakietowe. Ich zasięg to 3200 km lub 4220 km (w przypadku dwóch dodatkowych zbiorników paliwa). Myśliwiec może latać na pułapie 15 240 m.
Najmniej wiadomo o wsparciu ze strony Hiszpanii i Francji. W komunikacie podano jedynie, że Paryż wyraził gotowość do wysłania sił pod dowództwem NATO do Rumunii, a Madryt wysyła okręty, które dołączą do sił morskich Sojuszu oraz rozważa wysłanie myśliwców do Bułgarii (nie padły konkretne nazwy ani typy pojazdów). Wiemy natomiast, że Holandia zamierza od kwietnia wysłać do Bułgarii dwa myśliwce piątej generacji F-35.
Zobacz także
Mowa o maszynach opracowanych przez amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin. F-35 powstały w ramach projektu Joint Strike Fighter, którego głównym założeniem była produkcja myśliwca dopasowanego do wymogów wszystkich rodzajów sił zbrojnych USA.
Maszyna w wersji F-35A Lightning II to jednomiejscowy i jednosilnikowy myśliwiec naddźwiękowy poruszający się z prędkością do 2250 km/h. Samolot jest wyposażony w silniki Pratt & Whitney F135-PW-100 i może przewozić na swoim pokładzie uzbrojenie o łącznej masie przekraczającej osiem ton.
Na uzbrojenie myśliwca składają się stałe działko kalibru 25 mm GAU-22/A, kierowane pociski rakietowe powietrze–powietrze średniego zasięgu AIM-120 AMRAAM, bomby kierowane GBU-31 Joint Direct Attack Amitions (JDAM), bomby naprowadzane laserowo oraz rakietowe pociski powietrze-powietrze krótkiego zasięgu AIM-9X Sidewinder.
Zasięg maszyny w wersji A wynosi ok. 2222 km. Samolot ma 15,7 m długości , 4,4 m wysokości, a rozpiętość jego skrzydeł to 10,7 m. Myśliwiec jest wyposażony w szereg technologii, w tym m.in. stealth, która zmniejsza możliwości jego wykrycia.
Technologiczna odpowiedź Moskwy
Warto nadmienić, że według rosyjskiej rządowej agencji prasowej RIA Novosti Rosjanie są w stanie namierzyć F-35 za pomocą swoich radarów. – Rosyjskie radary nadhoryzontalne śledzą wyprodukowane przez USA myśliwce F-35 i inne samoloty "stealth" za pomocą fal radiowych o określonej długości – powiedział w rozmowie z agencją Jurij Anoszko, dyrektor generalny koncernu RTI Systems.
Moskwa twierdzi również, że stworzyła maszynę konkurencyjną dla amerykańskiego myśliwca piątej generacji. Mowa o samolocie Suchoj Checkmate (dosłownie: "szach mat"). Według rosyjskiej agencji TASS, będzie to lekki jednosilnikowy myśliwiec taktyczny, który wejdzie do służby w 2026 lub 2027 r.
Zgodnie z zapowiedziami Suchoj Checkmate będzie mógł przenosić do 7 ton uzbrojenia (w tym m.in. bomby i pociski rakietowe), a pilot będzie wspomagany przez sztuczną inteligencję. Rosyjski myśliwiec piątej generacji ma rozwijać prędkość do 1900 km/h, a jego zasięg operacyjny wyniesie ok. 3000 km. Rosjanie twierdzą, że w porównaniu z F-35 będzie to stosunkowo niedroga maszyna.