Zakaz palenia węglem na Śląsku zbliża się nieuchronnie. Jeszcze w ciągu trwającej kadencji sejmik i zarząd województwa śląskiego mają podjąć decyzję dotyczące daty zakazu spalania węgla. Padły pierwsze daty.

bESTvTIl

Podczas Śląskiego Konwentu Klimatycznego Climat-Con 2021 w Chorzowie padła ważna deklaracja. Jak donosi serwis bielsko.biala.pl, marszałek Jakub Chełstowski podjął już decyzję, która pozostawia niewielkie pole manewru. Koniec węgla na Śląsku wydaje się już być pewny.

- Sejmik oraz zarząd województwa śląskiego jeszcze w tej kadencji samorządowej powinien wyznaczyć datę odejścia od węgla w sektorze komunalnym, w tym w domach jednorodzinnych - mówił samorządowiec. Choć nie padła konkretna data wprowadzenia zakazu palenia węglem, marszałek województwa śląskiego powiedział, że będzie to 2028, najpóźniej 2029 rok.

Ekogroszek zniknie ze sprzedaży. To decyzja resortu klimatu
Ekogroszek zniknie ze sprzedaży. To decyzja resortu klimatu
bESTvTIn

Jak twierdzi Chełstowski, wprowadzenie zakazu będzie wymagać zgody wszystkich sił politycznych, społecznych i organizacji samorządowych. Odejście od węgla będzie łatwiejsze, jeśli zostanie ono dofinansowane przez Unię Europejską.

W obecnej sytuacji porzucenie węgla wydaje się być koncepcją słuszną, jeśli patrzeć na nią pod kątem ekologicznym. W obliczu kryzysu energetycznego jednak uzależnianie się od importowanego gazu może okazać się nie najlepszą decyzją.

Komentarze (199)
bESTvTJj