Zapomnij o fotowoltaice. Polskie szyby produkują prąd
Quantum Glass to polski wynalazek, który może stanowić alternatywę dla fotowoltaiki. Przezroczyste szyby produkujące energię elektryczną już niebawem będą produkowane na masową skalę. Znamy datę otwarcia fabryki.
22.11.2021 09:15
Quantum Glass to produkt polskiej firmy ML System. Przezroczyste szyby produkujące prąd wpisują się w trend fotowoltaiki zintegrowanej z budynkiem (BIPV). Tego typu rozwiązania mogą znacząco poprawić wydajność energetyczną budynków, przy jednoczesnym zachowaniu estetycznego wyglądu, co również ma duże znaczenie. Panele na dachu zazwyczaj wyglądają gorzej niż tradycyjne pokrycie. Choć i to się zmienia, bo nowoczesna fotowoltaika wygląda naprawdę dobrze.
Fabryka szyb z powłoką generującą prąd stanęła niedaleko Rzeszowa. Jej oficjalne otwarcie zaplanowano na 16 grudnia 2021 roku. W ciągu jednego miesiąca ma wyprodukować około 5 tysięcy metrów kwadratowych szyb produkujących prąd. Docelowo powstać mają 3 linie produkcyjne, które łącznie wyprodukują 200 tysięcy metrów kwadratowych szyb rocznie.
Jak czytamy na stronie producenta, wyjątkowe właściwości szyb są możliwe dzięki kropkom kwantowym. Są to półprzewodniki o rozmiarach od kilku do kilkunastu nanometrów. Ze względu na ich niewielkie wymiary, nie są one dostrzegalne dla ludzi.
Szyby Quantum Glass przetestowano między innymi w budynkach należących do sieci Żabka. Jest to kolejny powstający w Polsce produkt, który może stanowić krok milowy w rozwoju branży BIPV. Przypomnijmy, że po Wrocławiem uruchomiono pierwszą na świecie fabrykę perowskitowych ogniw fotowoltaicznych firmy Saule Technologies.