Obowiązkowa instalacja fotowoltaiczna. Niemcy idą o krok dalej

Obowiązkowa instalacja fotowoltaiczna. Tak Niemcy chcą rozwijać rynek energii odnawialnej. Już niebawem, bo w 2023 roku w życie wejdą przepisy nakładające obowiązek montażu fotowoltaiki na nowych budynkach.

Montaż instalacji fotowoltaicznej
Montaż instalacji fotowoltaicznej
Źródło zdjęć: © Unsplash.com

22.11.2021 07:18

Obowiązkowa instalacja fotowoltaiczna w Niemczech - to już pewne. Dolna Saksonia ustanowiła obowiązek montażu fotowoltaiki na nowych budynkach niemieszkalnych. Ponadto wszystkie budynki, także mieszkalne, muszą być projektowane w taki sposób, by dało się na nich w przyszłości zamontować fotowoltaikę.

Obowiązek montażu instalacji fotowoltaicznej będzie obejmował budynki niemieszkalne, których dach ma powierzchnię większą niż 75 metrów kwadratowych. Panelami będzie trzeba pokryć co najmniej pięćdziesiąt procent tej powierzchni, co może być bardzo kosztowne, a w niektórych sytuacjach dość trudne do zrealizowania ze względu na zacienienie.

O nowych przepisach poinformowała Dolnosaksońska Agencja Ochrony Klimatu i Energii - KEAN. Jak zauważają dziennikarze serwisu GlobEnergia, komentarzu w tej sprawie udzielił dyrektor zarządzający agencji - Lothar Nolte. Mężczyzna zauważył, że dotychczas instalacje fotowoltaiczne były już opłacalne, a mimo to wiele osób nie decydowało się na inwestycje w urządzenia do wytwarzania czystej energii.

- Pomimo tej zachęty, większość dachów nowych budynków w Dolnej Saksonii do tej pory pozostaje pusta. Dlatego wprowadzenie obowiązku jest teraz logicznym krokiem - mówi Lothar Nolte.

Architekci i projektanci powinni już teraz zacząć uwzględniać instalacje fotowoltaiczne w projektach budynków. KEAN planuje szkolenia, które pomogą im przystosować się do nowych realiów.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
fotowoltaikaenergetykaniemcy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.