Obowiązkowa instalacja fotowoltaiczna. Niemcy idą o krok dalej

Obowiązkowa instalacja fotowoltaiczna. Niemcy idą o krok dalej

Montaż instalacji fotowoltaicznej
Montaż instalacji fotowoltaicznej
Źródło zdjęć: © Unsplash.com
22.11.2021 07:18

Obowiązkowa instalacja fotowoltaiczna. Tak Niemcy chcą rozwijać rynek energii odnawialnej. Już niebawem, bo w 2023 roku w życie wejdą przepisy nakładające obowiązek montażu fotowoltaiki na nowych budynkach.

Obowiązkowa instalacja fotowoltaiczna w Niemczech - to już pewne. Dolna Saksonia ustanowiła obowiązek montażu fotowoltaiki na nowych budynkach niemieszkalnych. Ponadto wszystkie budynki, także mieszkalne, muszą być projektowane w taki sposób, by dało się na nich w przyszłości zamontować fotowoltaikę.

Obowiązek montażu instalacji fotowoltaicznej będzie obejmował budynki niemieszkalne, których dach ma powierzchnię większą niż 75 metrów kwadratowych. Panelami będzie trzeba pokryć co najmniej pięćdziesiąt procent tej powierzchni, co może być bardzo kosztowne, a w niektórych sytuacjach dość trudne do zrealizowania ze względu na zacienienie.

O nowych przepisach poinformowała Dolnosaksońska Agencja Ochrony Klimatu i Energii - KEAN. Jak zauważają dziennikarze serwisu GlobEnergia, komentarzu w tej sprawie udzielił dyrektor zarządzający agencji - Lothar Nolte. Mężczyzna zauważył, że dotychczas instalacje fotowoltaiczne były już opłacalne, a mimo to wiele osób nie decydowało się na inwestycje w urządzenia do wytwarzania czystej energii.

- Pomimo tej zachęty, większość dachów nowych budynków w Dolnej Saksonii do tej pory pozostaje pusta. Dlatego wprowadzenie obowiązku jest teraz logicznym krokiem - mówi Lothar Nolte.

Architekci i projektanci powinni już teraz zacząć uwzględniać instalacje fotowoltaiczne w projektach budynków. KEAN planuje szkolenia, które pomogą im przystosować się do nowych realiów.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)