Żarówka w śmietniku. Kara wynosi nawet 5 tys. złotych

Przepalona żarówka czy świetlówka to dla nas nic wyjątkowego. Trzeba ją szybko wymienić i zapomnieć o sprawie. Warto jednak zapamiętać, że za wyrzucenie niektórych produktów do śmietnika może spotkać nas kara do 5 tys. złotych.

Przepalona żarówka. Gdzie wyrzucić i jaka grozi kara?
Przepalona żarówka. Gdzie wyrzucić i jaka grozi kara?
Źródło zdjęć: © Unsplash

11.04.2022 | aktual.: 11.04.2022 11:34

Obecnie w naszych domach funkcjonują źródła światła wykonane w różnych technologiach. Najpopularniejsze są źródła LED, ale oprócz nich ciągle korzystamy ze świetlówek i żarówek halogenowych, a czasem także wolframowych. Zależnie od rodzaju źródła światła, po jego zużyciu należy je potraktować inaczej.

Do śmietnika wyrzucać można wyłącznie tradycyjne żarówki wolframowe i halogenowe. Wynika to z faktu, że ich konstrukcja jest bardzo prosta. Z tego względu nie prowadzi się recyklingu tego typu produktów - trudno odzyskać z nich wartościowe elementy. Bardziej nowoczesny sprzęt musi być traktowany inaczej.

Świetlówki czy źródła LED muszą być oddawane do odpowiednich punktów, gdzie przyjmowane są elektrośmieci. W przypadku świetlówek jest to związane z zawartością rtęci, która jest szkodliwa dla ludzi, zwierząt i całego środowiska naturalnego.

Jeśli chodzi o źródła LED, mogą one zostać oddane recyklingowi. Z tego powodu przepisy wskazują na obowiązek przekazania ich w odpowiednie miejsce zamiast wyrzucania do pojemnika na odpady zmieszane.

Kara za wyrzucenie żarówki

Kara, którą można ponieść za niewłaściwe pozbycie się żarówki, może być naprawdę dotkliwa. Przepisy przewidują bowiem, że za niewłaściwe gospodarowanie odpadami można nałożyć karę w wysokości nawet 5 tys. złotych.

Jak uniknąć kary za przepaloną żarówkę?

Aby uniknąć konieczności płacenia tak wysokiej kwoty za niewłaściwe pozbycie się przepalonej żarówki, można wykorzystać jedną z trzech metod. Wszystkie z nich są dość proste i nie wymagają dużego zaangażowania.

Pierwszą z opcji jest oddanie przepalonej żarówki LED (choć technicznie nie są to żarówki) lub świetlówki w sklepie, w którym kupujemy nowe źródło światła. Jeśli dokonujemy zakupu, sklep ma obowiązek przyjąć od nas stare urządzenie służące do oświetlenia, niezależnie od jego rodzaju.

Inną z możliwości jest oddanie zużytej żarówki w sklepie wielkopowierzchniowym. Takie obiekty są zobowiązane do przyjmowania starych źródeł światła, jednak tylko wtedy, gdy żaden z jego wymiarów zewnętrznych nie przekracza 25 centymetrów.

Trzecia z opcji na legalne pozbycie się żarówki to oddanie jej do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Każdy PSZOK jest zobowiązany przyjąć elektrośmieci.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (131)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.