Zbudowano sztuczne oko pszczoły

Pismo „Bioinspiration & Biomimetics” poinformowało o stworzeniu systemu obrazowania, naśladującego oko pszczoły. Pozwoli to między innymi na stworzenie lepszych robotów - w tym także latających.

Pszczoła
Pszczoła
Henryk Tur

Pismo „Bioinspiration & Biomimetics” poinformowało o stworzeniu systemu obrazowania, naśladującego oko pszczoły. Pozwoli to między innymi na stworzenie lepszych robotów - w tym także latających.

Przełomowy system powstał na niemieckim uniwersytecie w Bielefield. Pod kierownictwem Wolfganga Stürzla Stworzono tam sztuczne oko pszczoły, połączone z kamerą na USB. Układ optyczny wykonany jest w systemie lustrzano-soczewkowym i ma pole widzenia podobne do pszczelego, a więc w szerszym spektrum niż oko ludzkie. Planuje się wzbogacić je także o możliwość widzenia w zakresie ultrafioletu, aby w pełni oddać sposób widzenia kolorów owada. Oko musi także oceniać polaryzację światła, co umożliwi orientację w przestrzeni. W dalszych planach jest także modelowanie zachodzących w owadzim mózgu procesów obróbki obrazu.

System ten pozwoli stworzyć pierwsze, "prawdziwie" cybernetyczne owady. Oczywiście zostało jeszcze sporo do zrobienia, jednak po raz kolejny okazuje się, że natura jest najlepszym wzorem dla ludzi i ich wytworów.

Źródło: pap.pl

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.