Zdalnie sterowany, żywy i latający żuk w akcji (wideo)

Kolejny krok w kierunku stworzenia armii owadzich cyborgów został postawiony w laboratoriach University of California Berkeley. Nagranie pokazujące żywego żuka sterowanego przez człowieka robi spore wrażenie.

Zdalnie sterowany, żywy i latający żuk w akcji (wideo)
Marek Maruszczak

Kolejny krok w kierunku stworzenia armii owadzich cyborgów został postawiony w laboratoriach University of California Berkeley. Nagranie pokazujące żywego żuka sterowanego przez człowieka robi spore wrażenie.

Pisałem już o zdalnie sterowanych jelonkach. Temat wzbudził nieco kontrowersji i rzeczywiście trudno się nie zgodzić, że żuk miałby zapewne kilka zastrzeżeń, co do wykorzystania jego ciała.

Z drugiej strony, nagranie powinno przekonać wszystkich niedowiarków, że naukowcy naprawdę są w stanie kontrolować lot żywych owadów.

Zdalne sterowanie jest możliwe dzięki kontrolowanym radiowo implantom stymulującym mięśnie insekta. Energii koniecznej do działania elektroniki umieszczonej w ciele żuka dostarcza mikro bateria.

Wcześniej uczeni z Uniwersytetu Michigan pokazali nagranie zdalnie sterowanej ćmy, jednak zakres poleceń wykonywanych przez żuka z Berkeley jest znacznie szerszy. Dodatkowo ćma nie była sterowana bezprzewodowo.

Owad reaguje na polecenia start, stop, można kontrolować kierunek jego lotu, a nawet zmuszać do wykonywania zwrotów.

W przyszłości owady mogą zostać wykorzystane do przenoszenia wiadomości na tereny trudno dostępne dla ludzi oraz lądowych robotów. Znajdą także zastosowanie w ratownictwie oraz „zdobywaniu informacji”, czyli szpiegostwie.

Mimo wszystkich plusów, jakie niosą ze sobą prace uczonych z Berkeley, po obejrzeniu nagrania wciąż jest mi trochę żal naszpikowanego elektroniką żuka.

Źródło: Wired

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.