Zegar lampowy w stylu retro. Nixler na bazie Arduino wygląda jak stary stylowy sprzęt

Stare wyświetlacze sprzętu naukowego czy komputerów miały czasem postać lamp nixie. To nietypowe dano zapomniane rozwiązanie podświetlające wcześniej wycięte symbole umieszczone wewnątrz lamp. A może zrobić na ich podstawie nowoczesny zegar?

Stylowy zegarek z lampami nixie
Stylowy zegarek z lampami nixie
Źródło zdjęć: © Kickstarter
Jan Domański

04.03.2020 | aktual.: 09.03.2022 08:37

Z takiego założenia wyszedł student elektrotechniki z Norwegii. Tor Kaufmann Gjerde mieszkający w Trondheim jako bazę wykorzystał jedną z płytek systemu Arduino i dodał do niego niewielkie lampy typu nixie. W takim wypadku mamy połączenie starej elektroniki z nowoczesną płytą mikrokomputera dla majsterkowiczów.

NIXLER nixie tube clock - kickstarter 2020

Lampy tego typu nie mają praktycznego zastosowania. Wyświetlacze ciekłokrystaliczne czy OLED mają obecnie o wiele lepsze możliwości, ale nie można odmówić im niepowtarzalnego charakteru i uroku dawnych lat.

Retro - to musi być stylowe

Poza mieniącymi się na pomarańczowo cyframi pokazującymi godzinę na zegarku, dostajemy podświetlenie z tyłu lamp możliwe do ustawienia w dowolnym kolorze dzięki diodom LED RGB. Tak, to kolejne zderzenie starego z nowoczesnym.

Lampy Nixie [RS Elektronika] #147

Tor Kaufmann Gjerde zbiera pieniądze na projekt przez serwis Kickstarter. Nie deklarował potrzeby zebrania ogromnych funduszy i już udało mu się dopiąć swego mimo pozostałych 24 dni kampanii. Wysyłki będą organizowane w maju, a obecnie można liczyć jedynie na egzemplarz w ofercie za 1869 koron norweskich, czyli około 780 złotych.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.