Zegar lampowy w stylu retro. Nixler na bazie Arduino wygląda jak stary stylowy sprzęt

Zegar lampowy w stylu retro. Nixler na bazie Arduino wygląda jak stary stylowy sprzęt

Stylowy zegarek z lampami nixie
Stylowy zegarek z lampami nixie
Źródło zdjęć: © Kickstarter
Jan Domański
04.03.2020 22:08, aktualizacja: 09.03.2022 08:37

Stare wyświetlacze sprzętu naukowego czy komputerów miały czasem postać lamp nixie. To nietypowe dano zapomniane rozwiązanie podświetlające wcześniej wycięte symbole umieszczone wewnątrz lamp. A może zrobić na ich podstawie nowoczesny zegar?

Z takiego założenia wyszedł student elektrotechniki z Norwegii. Tor Kaufmann Gjerde mieszkający w Trondheim jako bazę wykorzystał jedną z płytek systemu Arduino i dodał do niego niewielkie lampy typu nixie. W takim wypadku mamy połączenie starej elektroniki z nowoczesną płytą mikrokomputera dla majsterkowiczów.

NIXLER nixie tube clock - kickstarter 2020

Lampy tego typu nie mają praktycznego zastosowania. Wyświetlacze ciekłokrystaliczne czy OLED mają obecnie o wiele lepsze możliwości, ale nie można odmówić im niepowtarzalnego charakteru i uroku dawnych lat.

Retro - to musi być stylowe

Poza mieniącymi się na pomarańczowo cyframi pokazującymi godzinę na zegarku, dostajemy podświetlenie z tyłu lamp możliwe do ustawienia w dowolnym kolorze dzięki diodom LED RGB. Tak, to kolejne zderzenie starego z nowoczesnym.

Lampy Nixie [RS Elektronika] #147

Tor Kaufmann Gjerde zbiera pieniądze na projekt przez serwis Kickstarter. Nie deklarował potrzeby zebrania ogromnych funduszy i już udało mu się dopiąć swego mimo pozostałych 24 dni kampanii. Wysyłki będą organizowane w maju, a obecnie można liczyć jedynie na egzemplarz w ofercie za 1869 koron norweskich, czyli około 780 złotych.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)