Zegarki Garmin polecą w kosmos. Będą ważną częścią ekwipunku astronautów
W drugiej połowie 2023 r. wystartuje misja kosmiczna Polaris Dawn z udziałem rakiety SpaceX Falcon 9. Astronauci biorący w niej udział zabiorą w kosmos zegarki fēnix 7, aby pomóc lepiej zbadać wpływ podróży kosmicznych na ludzki organizm.
Smartwatche marki Garmin będą pełnić istotną funkcję w nadchodzącym załogowym locie kosmicznym Polaris Dawn. Mowa o zegarkach serii fēnix 7, które astronauci będą nosić przez cały czas trwania misji, co pomoże dokładnie zbadać wpływ podróży kosmicznych na ludzki organizm.
"Jesteśmy zaszczyceni, że możemy uczestniczyć w tak ekscytujących badaniach, które pozwolą lepiej zrozumieć, jak ludzkie ciało przystosowuje się do trudnych warunków lotu kosmicznego" – mówi Dan Bartel, wiceprezes ds. globalnej sprzedaży w firmie Garmin.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Smartwache Garmin pomogą zbadać organizmy astronautów
Podczas kilkudniowego lotu z udziałem rakiety SpaceX Falcon 9, który wystartuje z NASA Kennedy Space Center na Florydzie w drugiej połowie 2023 r., zebrane zostaną dokładne dane biometryczne załogi, w tym m.in. informacje o tętnie, saturacji krwi i parametrach snu – a wszystko to na jednym ładowaniu zegarka.
"Wyjątkowo długi czas pracy baterii smartwatchy Garmin pozwoli naukowcom na ciągłe monitorowanie zdrowia wszystkich czterech członków załogi, także podczas snu, przez cały czas trwania misji – bez konieczności doładowywania baterii" – wskazuje Dan Bartel.
Misja kosmiczna Polaris Dawn
Załoga Polaris Dawn i zespół TRISH (Translational Research Institute for Space Health) z Baylor College of Medicine, który wspiera badania zdrowotne i biomedyczne podczas misji, zdecydowali się wykorzystać smartwatche Garmin do realizacji misji ze względu na długi czas pracy baterii, solidną konstrukcję i bogaty zestaw funkcji do całodobowego monitorowania zdrowia.
Celem misji Polaris Dawn jest osiągnięcie najbardziej oddalonej orbity okołoziemskiej w historii oraz wykonanie pierwszego w historii komercyjnego spaceru kosmicznego.
"Szeroki wachlarz danych biometrycznych dostarczanych przez smartwatche Garmin fēnix pozwoli nam lepiej zrozumieć, jak ciało dostosowuje się do przebywania w przestrzeni kosmicznej. Wszystkie zebrane informacje zostaną przesłane do bazy danych EXPAND stworzonej przez TRISH, w ramach wsparcia dla wszystkich obecnych i przyszłych badań nad ludzkim zdrowiem i wydajnością podczas eksploracji kosmosu" – mówi Jimmy Wu, starszy inżynier biomedyczny w TRISH.
Konrad Siwik, dziennikarz Gadżetomanii