Zestawy LEGO dla małych programistów - Mindstorms

Zestawy LEGO dla małych programistów - Mindstorms

LEGO Mindstorms to świetny prezent, który zapewni rozwój naszego dziecka
LEGO Mindstorms to świetny prezent, który zapewni rozwój naszego dziecka
Źródło zdjęć: © istockphoto.com/LeventKonuk
Bartłomiej Ciepielewski
28.10.2017 09:36, aktualizacja: 09.03.2022 09:33

Programowania warto zacząć uczyć się od najmłodszych lat. Z takiego założenia wyszedł producent LEGO, który stara się rozwinąć pasję programowania u najmłodszych. Sprawdźmy, jakie zestawy LEGO warto wybrać dla małego programisty.

Czym jest LEGO Mindstorms?

LEGO Mindstorms to klocki produkowane od 1998 roku, które służą do konstruowania oraz programowania zabawkowych robotów. W programowaniu nie jest wykorzystywany konkretny język. Zestawy są dostosowane dla dzieci, lecz ze względu na duże możliwości korzystają z nich także starsze osoby np. studenci. Kosz tego typu zabawki to wydatek około 1,5 tysiąca złotych.

Wyróżnia się 4 wersje LEGO Mindstorms:

  • RCX - pozwala na zbudowanie pełni programowalnego robota. W zestawie znajdowały się: 3 silniki, komputer RCX, czujniki światła oraz dotyku;
  • NXT 1.0 - dużo bardziej zaawansowany następca RCX wyposażony w Bluetooth, 3 niezależne silniki oraz czujniki dźwięku, światła i dotyku;
  • NXT 2.0 - odświeżona wersja NXT 1.0 ze zmienionym zestawem klocków i czujników;
  • EV3 - jest to zestaw klocków będący obecnie w sprzedaży. Pozwala na zbudowanie siedemnastu dostępnych konstrukcji. W zestawie poprawiono jakość podzespołów i dodano możliwość sterowania za pomocą Wi-Fi.

Jaką zabawkę dla małego programisty wybrać?

Każdy zestaw oferuje inne podzespoły, wyposażenie i możliwości. Przed zakupem powinniśmy dokładnie sprawdzić ofertę, by produkt spełnił nasze oczekiwania.

Zestaw LEGO Mindstorms 31313 EV 3 pozwala na stworzenie robota, którego funkcjonalność i wygląd zależą jedynie od naszej wyobraźni. Za pomocą tego zestawu skonstruujemy m.in strzelającego skorpiona, robota, ciężarówkę wyścigową lub wózek widłowy. W zestawie znajdziemy czujniki kolorów, dotyku, podczerwieni, motory napędowe oraz centrum sterowania i zasilania robota. Robot może być sterowany za pomocą pilota, bezpłatnej aplikacji na komputer lub czujnika podczerwieni. Tego typu zestaw dostosowano dla dzieci w wieku od 10 lat:

Alternatywą dla zestawów LEGO może być znacznie tańsza zabawka Sphero Robokulka. Jest to oryginalny gadżet sterowany za pomocą smartfonu lub tabletu. Robot może być na bieżąco programowany co pomoże wkroczyć dziecku w świat programowania. Użytkownik ma do dyspozycji aż 10 środowisk programistycznych. Robokulka będzie świetnym prezentem na każdą okazję:

Rozwój kreatywności dziecka i naukę podstaw programowania zapewni zabawka UBTECH Jimu Karbot. Robot jest podobny do zestawów proponowanych przez Mindstorms. Urządzenie również jest budowane z klocków według własnego uznania, a następnie programowane. Tego typu zabawka jest znacznie tańsza od zestawów LEGO ze względu na mniejszą liczbę elementów zawartych w zestawie. Mimo braku czujników światła czy dotyku urządzenie zapewni wiele godzin nauki i rozrywki:

Przygotowaliśmy również o wiele tańszą propozycję dla osób, które nie chcą wydawać kilkuset złotych na zabawki. Robot CLEMONTI Naukowa Zabawa to zabawka, którą musimy sami złożyć i zaprogramować za pomocą smartfonu lub tabletu. Programując zabawkę możemy ustalić ruchy robota oraz efekty dźwiękowe i świetlne:

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)