Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia?

Chociaż w plikach tworzonych za pomocą Worda, zdecydowaną większość zajmuje tekst, to jednak zdarza się nam dodać do niego zdjęcia. Dokument zawierający fotografie, jest o wiele "cięższy" niż ten, który jest ich pozbawiony. Jak zatem zmniejszyć rozmiar zdjęcia w dokumencie Word?

word
word
Mateusz

Zmniejszanie zdjęć w Wordzie

W najnowszej wersji Microsoft Office do zmniejszenia rozmiarów zdjęcia wystarczy użyć uchwytów zmiany rozmiaru. Jeśli zależy nam natomiast na konkretnych wymiarach, możemy wybrać opcję Rozmiar znajdującą się w oknie Narzędzia Obrazów > Formatowanie. W ten sposób będziemy mogli wpisać konkretne wymiary fotografii.

Tak samo zmienimy rozmiar zdjęcia w Wordzie na komputerach Mac.

Jak zmienić rozmiar grafiki w Paincie?

Innym sposobem na zmniejszenie rozmiaru zdjęcia na Windowsie jest skorzystanie z wgranego programu Paint. Uruchamiamy aplikację, klikamy Plik > Otwórz i otwieramy interesujące nas zdjęcie. Następnie wybieramy Narzędzia Główne > Zmień Rozmiar.

Wyświetli nam się nowe okno, w którym możemy ustalić rozmiar fotografii na podstawie procentów lub pikseli, tym samym zmieniając jej rozdzielczość.

Kompresja zdjęcia w starszej wersji Worda

Zmniejszanie zdjęcia na Windowsie 10 przebiega nieco inaczej. Rozpoczynamy tak samo, jak poprzednio - otwieramy interesujący nas plik graficzny w programie Word, a następnie zaznaczamy te obrazy, które chcemy skompresować.

Wchodzimy w obszar Narzędzia Obrazów > Formatowanie. Po prawej stronie wyświetli nam się aktualny rozmiar pliku. Na tym etapie mamy możliwość dowolnej zmiany szerokości oraz wysokości obrazu. Gdy już to zrobimy, zapisujemy obraz w dowolnym folderze.

Jeżeli natomiast chcemy skompresować obraz, klikamy po lewej stronie przycisk "Kompresuj Obrazy". Pojawi nam się nowe okno z trzema możliwościami:

  • Wydruk (220 pikseli) - odpowiedni dla większości drukarek i ekranów
  • Ekran (150 pikseli) - dobra jakość dla stron sieci Web i projektorów
  • Poczta e-mail (96 pikseli) - przeznaczony do udostępnienia innym

Możemy również użyć rozdzielczości dokumentu.

Darmowe programy do zmiany rozmiaru zdjęcia

Świetną alternatywą dla wbudowanych aplikacji jest strona internetowa Resize Pixel służąca do zmniejszania zdjęć online. Wystarczy wejść w witrynę, wgrać fotografię, którą chcemy pomniejszyć, a po chwili wyświetli się nam okienko, w którym ustalimy własną szerokość oraz wysokość. Strona umożliwia również kompresowanie zdjęć do wybranej wielkości.

Kolejny warty uwagi jest także program do edycji zdjęć RIOT. Jego obsługa jest stosunkowo prosta, a do użytku prywatnego dostępny jest w wersji bezpłatnej. Program służy do zmniejszania grafik bez utraty jakości zdjęcia.

Dla osób, które chcą zmniejszyć kilka zdjęć naraz dobrym wyborem będzie narzędzie Fotosizer. W tym przypadku wystarczy, że wybierzemy grafiki, skonfigurujemy docelowe wymiary zdjęcia i wskażemy folder do zapisania plików.

Dlaczego warto zmniejszać rozmiar zdjęć?

Powyższe programy z pewnością przydadzą się każdemu, kto chce zmniejszyć zdjęcie celem dopasowania go do prezentacji wyświetlanej na projektorze. Zmniejszanie rozmiaru zdjęcia przyda się też wtedy, kiedy chcemy wgrać fotografię do jakiegoś systemu, opublikować ją na stronie internetowej lub portalu społecznościowym, ale jej wymiary okazują się zbyt duże.

Zdjęcia o konkretnych wymiarach często dołączane są też do CV, dzięki którym wyglądają one estetycznie i profesjonalnie. Nie można również zapomnieć o tym, że mniejsze wymiary wiążą się z mniejszą wagą zdjęcia, a w rezultacie zaoszczędzeniem miejsca na dysku komputera.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.