Znaleźli niezwykły pierścień. Według wierzeń miał leczyć kaca

Podczas wykopalisk w Jawne w Izraelu, niedaleko Tel Awiwu, natrafiono na złoty pierścień z ametystem. Artefakt został odkryty w antycznej tłoczni wina i według ówczesnych wierzeń miał pomagać w leczeniu skutków kaca.

Znaleźli niezwykły pierścień. Według wierzeń miał leczyć kaca
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe/Izraelski Urząd ds. Zabytków
Adam Gaafar

03.11.2021 | aktual.: 08.03.2022 13:03

O sygnecie datowanym na VII wiek informuje serwis The Times of Israel. Izraelski Urząd ds. Zabytków (IAA) podał w oświadczeniu, że pierścień o wadze 5,11 grama pochodzi prawdopodobnie z epoki bizantyjskiej.

Eksperci zaznaczają, że przedmiot może być jednak o 400 lat starszy. Jak wyjaśniają, podobne sygnety były noszone także przez starożytnych Rzymian, a odnaleziony pierścień mógł mieć swojego właściciela już w III wieku. Archeolodzy twierdzą, że ze względu na "swoje piękno i prestiż" mógł być przekazywany z pokolenia na pokolenie.

Antyczny pierścień na kaca

Ametyst, który wieńczy artefakt, miał według dawnych wierzeń pomagać w zwalczaniu skutków spożycia zbyt dużych ilości alkoholu. – Właściciel pierścienia był osobą zamożną, a noszenie tego klejnotu wskazywało na jej status i bogactwo – powiedział Amir Golani, ekspert z IAA od starożytnej biżuterii. Dodał, że takie sygnety mogli nosić zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

– Czy osoba, która nosiła ten pierścień chciała uniknąć odurzenia z powodu picia dużej ilości wina? Prawdopodobnie nigdy się już tego nie dowiemy – mówi Elie Haddad, który kieruje wykopaliskami w imieniu IAA wraz z Liatem Nadav-Zivem i Jonem Seligmanem. Archeolog wyjawił, że przedmiot został wykopany 150 m od pozostałości budynku, który służył jako magazyn.

Niektóre z amfor znalezionych w tym budynku były odwrócone do góry dnem, co wskazuje, że pomieszczenie to mogło być używane do przechowywania naczyń przed napełnieniem ich winem – czytamy na łamach The Times of Israel.

Wykopaliska w Jawne były prowadzone przez ostatnie dwa lata. Eksponaty ze starożytnej winnicy będą dostępne dla zwiedzających od 5 listopada.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.