Wiedźmin. Twórca zdradza znaczenie symboli otwierających odcinki

Strona głównaWiedźmin. Twórca zdradza znaczenie symboli otwierających odcinki
21.04.2020 14:33
Wiedźmin. Twórca zdradza znaczenie symboli otwierających odcinki
Bolesław Breczko
Bolesław Breczko

Każdy odcinek serialu "The Witcher" Netflixa rozpoczynał się animacjami przedstawiającymi tajemnicze symbole. Ich twórcy, studio Platige Image, zdradzają Gadżetomanii, co one oznaczają.

Symbole tytułowe zapowiadające kolejne odcinki serialu "Wiedźmin" na Netfliksie powstały w polskim studiu Platige Image. Osobą bezpośrednio odpowiedzialną za nie jest natomiast Michał Niewiara, który stworzył koncepcję oraz same animacje. Chociaż są one kluczowymi elementami każdego odcinka, to ich znaczenie nie jest oczywiste nawet dla fanów prozy Andrzeja Sapkowskiego. Niewiara zdradził nam, co oznacza każda z grafik.

398091092823916704
Źródło zdjęć: © Platige Image/ Netflix

Odcinek 1: "Początek końca" - Czarne słońce - symbol przekleństwa, jakie zdaniem Stregobora ciąży na Renfri i innych księżniczkach urodzonych w czas zaćmienia. Klątwa Czarnego Słońca, to kontrowersyjna przepowiednia obłąkanego maga Eltibalda, który stwierdził, że księżniczki urodzone krótko po zaćmieniu słońca sprowadzą zagładę ludzkości. Miały one utorować drogę dla królowej demonów – Lilith, poprzez swoje krwawe i mordercze działania. W rezultacie młode dziewczyny z królewskich rodów, które urodziły się w czasie lub krótko po zaćmieniu słońca było zabijane lub zamykane w wieżach. Jedną z takich dziewczyn była Renfri. Akcja pierwszego odcinka serialu, który został napisany na podstawie opowiadania "Mniejsze zło", toczy się wokół spotkania i konfliktu pomiędzy Renfri, a Geraltem w miasteczku zwanym Blaviken.

398091092824047776
Źródło zdjęć: © Platige Image/ Netflix

Odcinek 2: "Cztery marki" - ośmioramienna gwiazda widniejąca w logo jest symbolem Yennefer, którą poznajemy w drugim odcinku serialu. W książkach Andrzeja Sapkowskiego Yennefer nie miała swojego tak wyraźnego symbolu, ale zawsze miała na szyi gwiazdę z obsydianu o magicznych właściwościach. W serialu gwiazda jest okolona przez węgorze. Symbolizują one inne dziewczęta z Akademii Aretuza, które razem z Yennefer szkoliły się tam na czarodziejki. Bohaterka jako jedyna dostąpiła wyniesienia, a inne adeptki zostały przeistoczone w węgorze i stały się źródłem mocy.

398091092824178848
Źródło zdjęć: © Platige Image/ Netflix

Odcinek 3: "Zdradziecki księżyc" - Łapa strzygi scalona z lilią temeryjska symbolizuje dwa wątki przedstawione w odcinku. Pierwszym jest zlecenie na strzygę, która jest księżniczką Temerii poczętą z kazirodczego związku króla z własną siostrą Addą. Palce strzygi widoczne w logo to stylizowane noże i haki, które symbolizują drugi wątek odcinka. Jest nim fizyczna przemiana czarodziejek, które dostępują wyniesienia. Widzimy, jak Yennefer zmienia się z garbatej brzyduli w piękną kobietę, jednak ceną za to jest utrata możliwości rodzenia dzieci.

398091092824309920
Źródło zdjęć: © Platige Image/ Netflix

Odcinek 4: "O bankietach, bękartach i pochówkach" – drzewo widniejące w grafice przedstawia Shan-Kayan, magiczne drzewo, z którego wypływają Wody Borkilonu. Miecz spętany korzeniami Shan-Kayan to natomiast miecz przeznaczenia.

398091092824440992
Źródło zdjęć: © Platige Image/ Netflix

Odcinek 5: "Niespełnione pragnienia" – symbol przedstawia dwoje kochanków tworzących jednocześnie magiczny symbol amfory dżina. Piąty odcinek serialu, na podstawie opowiadania "Ostatnie życzenie" opowiada o pierwszym spotkaniu Geralta i Yennefer. Do spotkania dochodzi po wyłowieniu przez Jaskra butelki z dżinem, który zaatakował go. Geralt, szukając pomocy dla przyjaciela, trafił na czarodziejkę Yennefer.

398091092824572064
Źródło zdjęć: © Platige Image/ Netflix

Odcinek 6: "Ginące gatunki" - grafika przedstawia smoka Villentretenmertha, którego pod ludzką postacią i pod imieniem Borch Trzy Kawki spotyka Geralt w opowiadaniu "Granice możliwości". Smok ruszył na pomoc innemu ze swojego gatunku, który stał się celem króla Niedamira.

398091092824703136
Źródło zdjęć: © Platige Image/ Netflix

Odcinek 7: "Przed upadkiem" – logo przedstawia roztrzaskanego lwa, czyli godło Cintry – państwa, którego Ciri jest księżniczką. Cintra została podbita przez królestwo Nilfgardu, a jej mieszkańcy zostali zamordowani wraz z babką Ciri – Calanthe. W serialu widzowie mogli zobaczyć ten moment. W książkach Andrzeja Sapkowskiego przedstawiony jest on jako wspomnienia lub rozmowy.

398091092824834208
Źródło zdjęć: © Platige Image/ Netflix

Odcinek 8: "Coś więcej" – animacja w ostatnim odcinku pokazuje grafiki wszystkich poprzednich zlewające się w całość, co symbolizuje połączenie się różnych linii czasowych pokazanych w serialu. Grafika powstająca po połączeniu się pokazuje wilka – Geralta, jaskółkę – Ciri, oraz gwiazdę, która symbolizuje Yennefer.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)