Znane są szczegóły TV Mobilnej Polsatu

W drugim kwartale tego roku grupa Polsat zamierza uruchomić usługę mobilnej telewizji naziemnej. Będzie ona działać na bazie naziemnej telewizji cyfrowej, a dostęp do niej będą mieli użytkownicy urządzeń przenośnych oraz najnowszego dekodera DVB-T Cyfrowego Polsatu.

(fot. cyfrowypolsat.pl, montaż)
(fot. cyfrowypolsat.pl, montaż)
Marcin Honkisz

W drugim kwartale tego roku grupa Polsat zamierza uruchomić usługę mobilnej telewizji naziemnej. Będzie ona działać na bazie naziemnej telewizji cyfrowej, a dostęp do niej będą mieli użytkownicy urządzeń przenośnych oraz najnowszego dekodera DVB-T Cyfrowego Polsatu.

Idea może wydawać się nieco dziwna i kłopotliwa. Aby móc odbierać telewizję naziemną na smartfonach, tabletach i innych przenośnych urządzeniach, trzeba będzie zakupić kieszonkowy odbiornik DVB-H – M-T 5000. Będzie on współpracował z urządzeniami działającymi na systemach Android oraz iOS.

Kieszonkowy dekoder (fot. cyfrowypolsat.pl)
Kieszonkowy dekoder (fot. cyfrowypolsat.pl)

TV Mobilna da możliwość oglądania 8 kanałów TV oraz 12 radiowych w ramach płatnego abonamentu (wg szacunków ok. 20 zł/mies.). Prócz tego użytkownik zyska dostęp do wszystkich kanałów FTA nadawanych w ramach naziemnych multipleksów.

Aby mieć możliwość oglądania kanałów telewizyjnych, trzeba będzie zainstalować aplikację TV Mobilna pobraną z Sieci. Smartfon będzie komunikować się z odbiornikiem M-T 5000 poprzez połączenie Wi-Fi. Warunek konieczny to oczywiście przebywanie w zasięgu naziemnej telewizji cyfrowej.

Usługi mobilne mają w Polsce duży potencjał wzrostu. Wystarczy spojrzeć na współczesną młodzież, jak chętnie korzysta z multimediów za pośrednictwem swoich urządzeń przenośnych. Rosnąca dostępność smartfonów i tabletów oraz coraz szybsze i bardziej niezawodne technologie bezprzewodowego dostępu do Internetu, jak na przykład LTE, będą miały istotny wpływ na rozwój tego segmentu rynku, a my chcemy brać w tym procesie aktywny udział. (…) Rosnący poziom konsumpcji wideo w sieciach internetowych będzie dużym wyzwaniem dla operatorów telefonii komórkowej i bezprzewodowych sieci dostępowych. Połączenie usług telewizji mobilnej nadawanych w systemie rozsiewczym DVB-T z bezprzewodowym dostępem do Internetu LTE pozwoli zoptymalizować transmisję w sieciach i oferować usługi wideo na żywo oraz na żądanie.

mówi Dominik Libicki, prezes zarządu Cyfrowego Polsatu SA.

Usługa telewizji mobilnej będzie świadczona za pośrednictwem DVB-T, na częstotliwościach należących do Info TV FM. Spółka ta od kilku miesięcy jest w rękach Cyfrowego Polsatu. Emisja będzie realizowana poprzez infrastrukturę 31 nadajników spółki Info TV Operator. Ma to zapewnić dostęp do usługi ok. 15 mln mieszkańców Polski.

Sieć nadajników, z których będzie nadawana TV Mobilna (fot. infotvoperator.pl)
Sieć nadajników, z których będzie nadawana TV Mobilna (fot. infotvoperator.pl)

Dobrze, że ta forma telewizji w końcu rusza w naszym kraju. Do tej pory używanie jej tylko na telefonach komórkowych było, jak dla mnie, bez sensu. Teraz, gdy będzie możliwość odbioru również na tabletach i laptopach, może mieć praktyczne zastosowanie.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.