Znany inżynier wiedział, co nas czeka. Jego 100‑letnie wizje są aktualne

Znany amerykański inżynier, John Elfreth Watkins, ponad 100 lat temu opisał wizje przyszłości, które dzisiaj zadziwiają swoją trafnością. W jego artykule z 1900 roku znajdziemy przewidywania dotyczące rozwoju fotografii cyfrowej, telefonów komórkowych czy jedzenia na wynos.

Amerykański inżynier przewidział przyszłość 100 lat temu
Amerykański inżynier przewidział przyszłość 100 lat temu
Źródło zdjęć: © YouTube | Pán Vesmíru

22.10.2024 10:45

W grudniu 1900 roku na łamach magazynu "Ladies Home Journal" ukazał się artykuł J.E. Watkinsa, który opisywał, jak według niego może wyglądać świat w ciągu następnych 100 lat. Watkins zebrał opinie najbardziej uczonych ludzi w Ameryce, aby stworzyć prognozy, które w jego ocenie miały dużą szansę na realizację. Co ciekawe, wiele z tych wizji stało się rzeczywistością, co świadczy o niesamowitej wyobraźni i wnikliwości tego amerykańskiego inżyniera.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Artykuł J.E. Watkinsa

John Elfreth Watkins, amerykański inżynier, opublikował w grudniu 1900 roku na łamach magazynu "Ladies Home Journal" artykuł pod tytułem "Co może się wydarzyć w ciągu następnych 100 lat". W swojej publikacji przedstawił szereg wizji przyszłości, które – choć w tamtych czasach brzmiały jak fantastyka – w dużej mierze okazały się zaskakująco trafne.

Watkins podkreślał, że konsultował się z najlepszymi naukowcami i wizjonerami swoich czasów, aby przedstawić najbardziej prawdopodobne scenariusze rozwoju technologii i społeczeństwa. Warto zauważyć, że wiele jego przewidywań stało się rzeczywistością, co czyni ten artykuł wyjątkowo interesującym przykładem wizjonerskiego myślenia sprzed ponad 100 lat.

Co z wizji Watkinsa okazało się trafne?

John Elfreth Watkins wykazał się niesamowitą precyzją w wielu swoich przewidywaniach. Jedną z jego najważniejszych wizji była prognoza dotycząca fotografii cyfrowej. Watkins pisał, że zdjęcia będą mogły być przesyłane telegraficznie na duże odległości, a fotografie z wydarzeń na drugim końcu świata zostaną opublikowane niemal natychmiast po ich wykonaniu.

Zdjęcia będą przesyłane telegraficznie z dowolnej odległości. Jeśli za 100 lat dojdzie do bitwy w Chinach, migawki z najbardziej uderzających wydarzeń zostaną opublikowane w gazecie godzinę później. Nawet dziś zdjęcia są przesyłane na niewielkie odległości. Fotografie będą odzwierciedlały wszystkie barwy natury – pisał Watkins.

Dziś zdjęcia nie tylko są przesyłane błyskawicznie, ale też odzwierciedlają wszystkie barwy natury, co inżynier przewidział już na początku XX wieku, gdy kolorowa fotografia była jeszcze w powijakach.

Watkins również trafnie przewidział rozwój telefonii bezprzewodowej. Opisywał, że w przyszłości będzie można bez przeszkód zadzwonić z USA do Chin, co w tamtym czasie było niewyobrażalne. Wizja telefonów komórkowych stała się rzeczywistością, a globalna sieć telekomunikacyjna faktycznie obejmuje dziś cały świat.

Inżynier przewidział także rozwój rynku posiłków na wynos. Opisał system, w którym gotowe jedzenie będzie dostępne w specjalnych zakładach podobnych do dzisiejszych piekarni. Choć mylił się co do sposobu dostarczania posiłków (przewidywał, że będą serwowane na talerzach do zwrotu), jego wizja rozwoju gastronomii z pewnością się spełniła.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.