Zrób sam rowerową ładowarkę USB

Mobilna ładowarka przeznaczona do elektronicznych gadżetów, to niezastąpione urządzenie w czasie podróży. Zobaczcie jak można samemu wykonać rowerową wersję tego alternatywnego źródła energii w wersji USB.

USB
USB
Marcin Krzewicki

Mobilna ładowarka przeznaczona do elektronicznych gadżetów, to niezastąpione urządzenie w czasie podróży. Zobaczcie jak można samemu wykonać rowerową wersję tego alternatywnego źródła energii w wersji USB.

Mechanizmem tym na pewno zainteresuję się wzięci kolaże jak i amatorzy dłuższych, rowerowych wypraw. Wszak każdemu zdarzyła się przynajmniej raz sytuacja, kiedy telefon lub odtwarzacz mp3 w czasie wyprawy przetrawił ostatnią porcję energii z niewielkiego akumulatora. Muzyczny odtwarzacz może nie jest najbardziej potrzebny w takich chwilach, ale komórka lub nawigacja może pomóc wydostać się z opresji.

Dlatego zintegrowana z owerem ładowarka USB powinna być podstawowym wyposażeniem na dłuższe wyprawy. Jej budowa w ogóle nie jest skomplikowana ani kosztowa. Uważam, że jest to jeden z niewielu gadżetów-samoróbek, które są bardzo praktyczne i użyteczne.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/07/BikeGenerator.jpg)

Ładowarkę można zbudować na kilka sposobów zyskując przy tym różne poziomy efektywności urządzenia. Aby zyskać napięcie rzędu 5V i ogólną wydajność sprzętu sięgającą 70% można użyć takich elementów jak niewielki silnik krokowy, regulator napięcia oraz adapter USB, który posłuży nam jako gniazdo.Instalacja nie jest trudna. Wystarczy przykręcić silnik do ramy roweru w taki sposób, aby był on napędzany (podobnie jak zwykłe dynamo) przez tylne koło. Silnik łączymy z regulatorem napięcia, a ten z kolei z adapterem.

Ktoś spyta się dlaczego do budowy ładowarki wybrano USB, a nie coś innego. Po prostu większość dzisiejszych gadżetów (telefony, odtwarzacze, nawigacje) zasilane są właśnie przez ten właśnie port. Użycie adaptera jest najlepszym wyjściem , ponieważ mamy wtedy największe prawdopodobieństwo, że ładowarka będzie się nadawała do większej ilości elektronicznych gadżetów.

Źródło: instructables

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.