Zrób to sam – lampa z podwójną helisą DNA

Pamiętacie lampy lava? Uchodziły za szczyt złego smaku, jednak każdy chciał mieć taką w pokoju. Teraz to możliwe, pod warunkiem że macie w sobie żyłkę majsterkowicza i chemika zarazem.

Zrób to sam – lampa z podwójną helisą DNA
Maciek Kurek

23.12.2011 09:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pamiętacie lampy lava? Uchodziły za szczyt złego smaku, jednak każdy chciał mieć taką w pokoju. Teraz to możliwe, pod warunkiem że macie w sobie żyłkę majsterkowicza i chemika zarazem.

Na stronie Instructables.com można znaleźć instrukcję, jak krok po kroku wykonać podobną lampę. Różnica polega na tym, że zamiast płynnej „lawy” w środku porusza się podwójna helisa przypominająca model struktury DNA.

Inspiracją dla konstruktora nie była wcale genetyka, ale krystalografia. Autor chciał wykonać ozdobę do swojego pokoju, zawierającą wyhodowane kryształy. Jako podstawa posłużyły dwa druty niklowo-chromowe zanurzone w wodzie. Dla lepszego efektu zostały podświetlone. Kryształy, które możecie zobaczyć na ich powierzchni, to ałun (uwodniony siarczan potasowo-glinowy) występujący w przyrodzie jako minerał.

Helisa z kryształami została umieszczona na ruchomej platformie i zamknięta w plastikowym cylindrze wypełnionym wodą. Na filmie poniżej możecie zobaczyć efekt, a pod tym adresem znaleźć dokładną instrukcję wykonania (w języku angielskim).

Źródło: Instructables

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.