Jony Ive - recenzja biografii. Arcykapłan Cupertino, guru sekty designu

Kim jest Jony Ive - człowiek, który zaprojektował najpopularniejsze urządzenia Apple’a? Na te pytania możecie szukać odpowiedzi w książce “Jony Ive — geniusz, który zaprojektował najsłynniejsze produkty Apple” Leandera Kahneya.

Jony Ive - recenzja biografii. Arcykapłan Cupertino, guru sekty designu
Łukasz Michalik

“Jony Ive — geniusz, który zaprojektował najsłynniejsze produkty Apple” Leandera Kahneya stara się odpowiedzieć na najważniejsze pytania odnośnie życia i twórczości projektanta. Jak powstawały gadżety, które stały się obiektem pożądania milionów klientów na całym świecie? Co sprawiło, że Jonathan Ive, zwany Jonym, stał się jednym z najbardziej zaufanych współpracowników Steve’a Jobsa? Zanim jednak przejdziemy do recenzji książki, przybliżymy wam krótko postać Ive'a.

Kim jest Jony Ive?

W połowie lutego 2014 roku technologicznym światkiem zatrzęsła porażająca wiadomość. Jony Ive zniknął ze strony Apple’a, co wywołało lawinę spekulacji i analiz głębokich jak Rów Mariański, w którym w spokoju żyją sobie rurkowce. Po dwóch godzinach Jony jak gdyby nigdy nic powrócił na swoje miejsce, co zatrzymało falę spekulacji.

W 2019 roku odejście Ive'a stało się jednak faktem - projektant oficjalnie ogłosił odejście z firmy, w której spędził niemal 30 lat. Choć nadal ma zamiar współpracować z Apple'em, Jony Ive skupi się teraz na rozwoju własnej firmy.

Pozostało jednak pytanie: dlaczego zwykłe porządkowanie firmowego serwisu Apple’a spowodowało reakcję i zainteresowanie, o którym większość konkurentów może co najwyżej pomarzyć? I dlaczego kilka lat później rezygnacja projektanta - postaci stojącej z reguły w cieniu - budzi tak wielkie zainteresowanie?

Obraz
Steve przejdzie się i przyjrzy moim pomysłom, mówiąc: "To jest niedobre, to nie jest zbyt dobre, a to mi się podoba". [...] A potem ja będę siedzieć na widowni, a on będzie o tym mówił w taki sposób, jakby to był jego własny pomysł. [...] Boli mnie, gdy w wypadku mojego projektu Steve przypisuje sobie wszystkie zasługi.

Jony Ive - biografia

Próbę odpowiedzi na to pytanie podjęła książka “Jony Ive - geniusz, który zaprojektował najsłynniejsze produkty Apple” - biografia, którą napisał Leander Kahney. Ten dziennikarz magazynu "Wired" i autor książek poświęconych firmie Apple, a zarazem wydawca blogu Cult of Mac postanowił przybliżyć nam jedną z najważniejszych osób w firmie z Cupertino.

Kahney i jego współpracownicy zebrali sporo informacji - research zrobiony na potrzeby książki naprawdę robi wrażenie, a staranne przygotowania do jej napisania dokumentują przypisy odsyłające do niezliczonych źródeł.

Zebranej dokumentacji i włożonej w to pracy naprawdę trudno cokolwiek zarzucić. Może poza jednym: choć autor dotarł do znajomych Jonathana z różnych okresów jego życia, zabrakło przeprowadzonych na potrzeby książki rozmów z jej głównym bohaterem.

Biały jest taki brutalnie prosty. To nie jest zwyczajny kolor. Jest rzekomo neutralny, ale jest to jedyna w swoim rodzaju szokująca neutralność. Biały dawał również do zrozumienia, że urządzenie nie zdominuje użytkownika, w odróżnieniu od czarnej elektroniki, która często odpychała swoją technologicznością i kojarzyła się ze stereotypowymi komputerowymi geekami.

Projektant i jego dzieła

Choć Jony Ive jest obficie cytowany, to autor bazuje na informacjach od osób trzecich, a całość przypomina świetnie zredagowaną wielką notkę biograficzną. Co więcej, postać projektanta w wielu miejscach wydaje się jedynie pretekstem do opisania produktów Apple’a i tego, jak powstawały.

Obraz

Nie twierdzę, że to źle - wiele ciekawostek jest wartych uwagi, a opisywanie twórcy z pominięciem jego dzieł byłoby bez sensu. Warto jednak pamiętać, że ta książka ma dwóch bohaterów: brytyjskiego projektanta i gadżety Apple.

Na frontowych drzwiach [...] przymocowaliśmy znak z napisem "Fight Club", ponieważ pierwsza zasada klubu walki brzmi: Nie rozmawiajcie o klubie walki. O naszym projekcie też nie wolno było mówić nigdzie poza naszym piętrem.

Nie sposób w tym miejscu uniknąć porównania z dziełem Waltera Isaacsona, który wprawdzie nie stronił od opisów różnych urządzeń, ale na pierwszym miejscu zawsze stawiał Steve’a. Choć Leander Kahney stara się, jak może, daleko mu do polotu i lekkości, jakimi wykazał się autor biografii Jobsa. Szkoda.

Obraz

Ta biografia aż się prosi, aby opisy projektowania różnych przedmiotów wzbogacić zdjęciami, szkicami, jakoś zilustrować i zamiast skazywać czytelnika na domysły, po prostu mu coś pokazać. Na 395 stron w książce tylko na 16 są zdjęcia (skromna czarno-biała wkładka w środku).

Obraz
W 2008 roku podczas jednego z tych spotkań na szczycie Ive zasugerował, że odpowiedzią Apple na netbooki mógłby zostać tablet, którego prototypy znajdują się w jego pracowni. Jony postrzegał tablet jako niedrogi, pozbawiony klawiatury laptop. Koncepcja ta przypadła Jobsowi do gustu.

Lektura uzupełniająca

Przyznam, że kupując książkę poświęconą Jony’emu, spodziewałem się czegoś równie błyskotliwego jak biografia Jobsa. Nie dostałem tego, otrzymałem jednak solidne, dobrze napisane dzieło, pokazujące drogę Ive’a do wielkości i ujawniające wiele ciekawych informacji związanych z pracą w Apple’u.

Biografię Steve’a Jobsa można zaliczyć do lektur obowiązkowych, pozwalających lepiej zrozumieć technologiczny światek. “Jony Ive - geniusz, który zaprojektował najsłynniejsze produkty Apple” to raczej lektura uzupełniająca. Książka co prawda poszerza wiedzę czytelnika, ale moim zdaniem nie jest na tyle istotna, by zmienić nasze postrzeganie różnych kwestii związanych z Apple’em i jego produktami.

Wykorzystane w artykule zdjęcia i cytaty pochodzą z książki “Jony Ive - geniusz, który zaprojektował najsłynniejsze produkty Apple”.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (9)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.