Jony Ive - recenzja biografii. Arcykapłan Cupertino, guru sekty designu
Kim jest Jony Ive - człowiek, który zaprojektował najpopularniejsze urządzenia Apple’a? Na te pytania możecie szukać odpowiedzi w książce “Jony Ive — geniusz, który zaprojektował najsłynniejsze produkty Apple” Leandera Kahneya.
“Jony Ive — geniusz, który zaprojektował najsłynniejsze produkty Apple” Leandera Kahneya stara się odpowiedzieć na najważniejsze pytania odnośnie życia i twórczości projektanta. Jak powstawały gadżety, które stały się obiektem pożądania milionów klientów na całym świecie? Co sprawiło, że Jonathan Ive, zwany Jonym, stał się jednym z najbardziej zaufanych współpracowników Steve’a Jobsa? Zanim jednak przejdziemy do recenzji książki, przybliżymy wam krótko postać Ive'a.
Kim jest Jony Ive?
W połowie lutego 2014 roku technologicznym światkiem zatrzęsła porażająca wiadomość. Jony Ive zniknął ze strony Apple’a, co wywołało lawinę spekulacji i analiz głębokich jak Rów Mariański, w którym w spokoju żyją sobie rurkowce. Po dwóch godzinach Jony jak gdyby nigdy nic powrócił na swoje miejsce, co zatrzymało falę spekulacji.
W 2019 roku odejście Ive'a stało się jednak faktem - projektant oficjalnie ogłosił odejście z firmy, w której spędził niemal 30 lat. Choć nadal ma zamiar współpracować z Apple'em, Jony Ive skupi się teraz na rozwoju własnej firmy.
Pozostało jednak pytanie: dlaczego zwykłe porządkowanie firmowego serwisu Apple’a spowodowało reakcję i zainteresowanie, o którym większość konkurentów może co najwyżej pomarzyć? I dlaczego kilka lat później rezygnacja projektanta - postaci stojącej z reguły w cieniu - budzi tak wielkie zainteresowanie?
Kluczem jest postać Jony’ego Ive’a, piastującego w Apple’u stanowisko starszego wiceprezesa do spraw wzornictwa. Kim jest ten człowiek?
Jony Ive - biografia
Próbę odpowiedzi na to pytanie podjęła książka “Jony Ive - geniusz, który zaprojektował najsłynniejsze produkty Apple” - biografia, którą napisał Leander Kahney. Ten dziennikarz magazynu "Wired" i autor książek poświęconych firmie Apple, a zarazem wydawca blogu Cult of Mac postanowił przybliżyć nam jedną z najważniejszych osób w firmie z Cupertino.
Kahney i jego współpracownicy zebrali sporo informacji - research zrobiony na potrzeby książki naprawdę robi wrażenie, a staranne przygotowania do jej napisania dokumentują przypisy odsyłające do niezliczonych źródeł.
Zebranej dokumentacji i włożonej w to pracy naprawdę trudno cokolwiek zarzucić. Może poza jednym: choć autor dotarł do znajomych Jonathana z różnych okresów jego życia, zabrakło przeprowadzonych na potrzeby książki rozmów z jej głównym bohaterem.
Projektant i jego dzieła
Choć Jony Ive jest obficie cytowany, to autor bazuje na informacjach od osób trzecich, a całość przypomina świetnie zredagowaną wielką notkę biograficzną. Co więcej, postać projektanta w wielu miejscach wydaje się jedynie pretekstem do opisania produktów Apple’a i tego, jak powstawały.
Nie twierdzę, że to źle - wiele ciekawostek jest wartych uwagi, a opisywanie twórcy z pominięciem jego dzieł byłoby bez sensu. Warto jednak pamiętać, że ta książka ma dwóch bohaterów: brytyjskiego projektanta i gadżety Apple.
Nie sposób w tym miejscu uniknąć porównania z dziełem Waltera Isaacsona, który wprawdzie nie stronił od opisów różnych urządzeń, ale na pierwszym miejscu zawsze stawiał Steve’a. Choć Leander Kahney stara się, jak może, daleko mu do polotu i lekkości, jakimi wykazał się autor biografii Jobsa. Szkoda.
Ta biografia aż się prosi, aby opisy projektowania różnych przedmiotów wzbogacić zdjęciami, szkicami, jakoś zilustrować i zamiast skazywać czytelnika na domysły, po prostu mu coś pokazać. Na 395 stron w książce tylko na 16 są zdjęcia (skromna czarno-biała wkładka w środku).
Lektura uzupełniająca
Przyznam, że kupując książkę poświęconą Jony’emu, spodziewałem się czegoś równie błyskotliwego jak biografia Jobsa. Nie dostałem tego, otrzymałem jednak solidne, dobrze napisane dzieło, pokazujące drogę Ive’a do wielkości i ujawniające wiele ciekawych informacji związanych z pracą w Apple’u.
Biografię Steve’a Jobsa można zaliczyć do lektur obowiązkowych, pozwalających lepiej zrozumieć technologiczny światek. “Jony Ive - geniusz, który zaprojektował najsłynniejsze produkty Apple” to raczej lektura uzupełniająca. Książka co prawda poszerza wiedzę czytelnika, ale moim zdaniem nie jest na tyle istotna, by zmienić nasze postrzeganie różnych kwestii związanych z Apple’em i jego produktami.
Wykorzystane w artykule zdjęcia i cytaty pochodzą z książki “Jony Ive - geniusz, który zaprojektował najsłynniejsze produkty Apple”.