Raz jak woda, raz jak ciało stałe - ciecz nienewtonowska

Ciecz nienewtonowska

Ciecz nienewtonowska

Chyba czas już na luźniejszy temat — dzisiaj zajmiemy się więc płynami. Wiele z nich, jak woda czy soki, dobrze znamy i wiemy, jak się zachowują. Ale są takie ciecze, po których można chodzić, a raczej biegać, nie mając żadnych nadprzyrodzonych mocy. Ktoś ma ochotę wypróbować?

Zaczyna się weekend, można więc znaleźć sobie zajęcie niekoniecznie szczególnie twórcze czy efektywne — ale ciekawe i zabawne. Przy okazji, jeśli mamy gdzieś pod ręką najmłodsze pokolenie, zajmujące także i dla nich.

Krótkie wprowadzenie

Płyny newtonowskie to te, które wszyscy znamy — na przykład woda. Kiedy ją przelewamy, uderzamy dłonią w jej powierzchnię, czy coś do niej wrzucamy, cały czas jest płynna (najwyżej naokoło robi się mokro).

Płyny nienewtonowskie zachowują się w tych przypadkach inaczej. W zależności od rodzaju, mogą po użyciu wobec nich siły (na przykład właśnie po uderzeniu w powierzchnię) stawać się bardziej płynne lub "twardnieć" i przypominać zachowaniem ciało stałe. W tym drugim przypadku można, przy odrobinie uporu potrzebnego do przygotowania większej ilości takiej cieczy — nawet po niej pobiegać…

PS. fizyków proszę o powstrzymanie się przed rozpisywaniem tego na wzory — prosto ma być ;-)

Zrobienie cieczy nienewtonowskiej jest banalnie proste.

Trzeba tylko zaopatrzyć się w dowolnym spożywczaku w skrobię ziemniaczaną, szerzej znaną po prostu jako mąka ziemniaczana. Oprócz tego potrzebujemy niewielką miskę, np. taką na sałatki, trochę chłodnej wody — i nieco wolnego czasu (zwłaszcza, jeśli eksperyment robimy z dziećmi…) - bo zabawa na parę minut murowana.

Skrobię wsypujemy do miski i zalewamy odrobiną wody. Bierzemy łyżkę i próbujemy mieszać — na początku mąka stanowi "glut" nasiąkający powoli wodą, później coraz bardziej przypomina ciecz. Dolewanie wody należy przerwać w momencie, kiedy zauważymy, że im szybciej mieszamy — tym trudniej jest nam przesuwać łyżką (przy powolnym mieszaniu nie ma z tym problemu).

A co potem można z tym zrobić?…

Na przykład coś takiego:

Zobacz również: Gadżet tygodnia: Renault Twizy - elektryczne wozidełko

Na YouTube można też znaleźć ciekawy film pokazujący, że po takim płynie da się… chodzić. A właściwie biegać, bo uda nam się to tylko, jeśli nasze stopy będą dość mocno uderzać w powierzchnię płynu.

A ile radości i zabawy może dać skrobia ziemniaczana i woda, zobaczcie sami:

Oczywiście, zawsze można wymyślić sobie własne sposoby wykorzystania interesujących właściwości tej cieczy — jak wpadnie wam do głowy coś ciekawego, to dajcie koniecznie znać!

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Algorytm jest bogiem Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację

Popularne w tym tygodniu:

Sztuczki sprzedawców, na które musisz uważać