150‑metrowy namiot. Bynajmniej nie cyrkowy

W stolicy Kazachstanu, w Astanie, oddano do użytku najwyższą na świecie konstrukcję w kształcie namiotu. Khan Shatyr to centrum rozrywki pełną piersią.

Khan2
Khan2
Krzysztof Cyło

11.07.2010 | aktual.: 11.03.2022 14:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W stolicy Kazachstanu, w Astanie, oddano do użytku najwyższą na świecie konstrukcję w kształcie namiotu. Khan Shatyr to centrum rozrywki pełną piersią.

Pełna nazwa kompleksu to The Khan Shatyr Entertainment Centre. "Centrum rozrywki" rzeczywiście oddaje charakter obiektu. W środku nie znajdziemy bowiem nic, co nie kojarzyłoby się z błogim relaksem. Wystarczyłoby wymienić masę sklepów, kino, siłownie ze spa, restauracje, a prawdopodobnie każdy odnalazłby coś dla siebie. Kompleks oferuje jednak znacznie więcej: wewnętrzną plażę wraz z parkiem wodnym, pola do minigolfa, okazjonalne sceny, a nawet ogród botaniczny.

Obraz

150-metrowy namiot został wzniesiony na planie koła o średnicy 200m. Całość musiała zostać pokryta materiałem, który będzie ochraniał osoby wewnątrz przed ciężkim kazachskim klimatem. W lecie temperatura przekracza tam 30 stopni Celsjusza, w zimie zaś, spada do nawet 40 kresek poniżej zera. W związku z tym, wybrano folię ETFE. W porównaniu do szkła czy plastiku, materiał ten lepiej przepuszcza światło, równocześnie zapewniając lepszą izolację cieplną.

Budynek jest wyjątkowy również z innego względu. Wiążą się z nim dwa ważne wydarzenia historyczne. Po czterech latach budowy, datę otwarcia wyznaczono na dzień 70-tych urodzin prezydenta Nursultan Nazarbayev, a także 13-tej rocznicy przeniesienia stolicy państwa z Ałmaty, do lepiej usytuowanego geograficznie Astanu.

Obraz

Źródło: BBC News

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.