150-metrowy namiot. Bynajmniej nie cyrkowy

150-metrowy namiot. Bynajmniej nie cyrkowy11.07.2010 13:00
Khan2
Khan2
Krzysztof Cyło

W stolicy Kazachstanu, w Astanie, oddano do użytku najwyższą na świecie konstrukcję w kształcie namiotu. Khan Shatyr to centrum rozrywki pełną piersią.

W stolicy Kazachstanu, w Astanie, oddano do użytku najwyższą na świecie konstrukcję w kształcie namiotu. Khan Shatyr to centrum rozrywki pełną piersią.

Pełna nazwa kompleksu to The Khan Shatyr Entertainment Centre. "Centrum rozrywki" rzeczywiście oddaje charakter obiektu. W środku nie znajdziemy bowiem nic, co nie kojarzyłoby się z błogim relaksem. Wystarczyłoby wymienić masę sklepów, kino, siłownie ze spa, restauracje, a prawdopodobnie każdy odnalazłby coś dla siebie. Kompleks oferuje jednak znacznie więcej: wewnętrzną plażę wraz z parkiem wodnym, pola do minigolfa, okazjonalne sceny, a nawet ogród botaniczny.

398415902426939552

150-metrowy namiot został wzniesiony na planie koła o średnicy 200m. Całość musiała zostać pokryta materiałem, który będzie ochraniał osoby wewnątrz przed ciężkim kazachskim klimatem. W lecie temperatura przekracza tam 30 stopni Celsjusza, w zimie zaś, spada do nawet 40 kresek poniżej zera. W związku z tym, wybrano folię ETFE. W porównaniu do szkła czy plastiku, materiał ten lepiej przepuszcza światło, równocześnie zapewniając lepszą izolację cieplną.

Budynek jest wyjątkowy również z innego względu. Wiążą się z nim dwa ważne wydarzenia historyczne. Po czterech latach budowy, datę otwarcia wyznaczono na dzień 70-tych urodzin prezydenta Nursultan Nazarbayev, a także 13-tej rocznicy przeniesienia stolicy państwa z Ałmaty, do lepiej usytuowanego geograficznie Astanu.

398415902427201696

Źródło: BBC News

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)