Latający robot na posyłki

Bezzałogowe pojazdy latające (UAV) potrafią bez problemu przenieść i upuścić ładunek we wskazanym miejscu. A co z podnoszeniem przedmiotów? Prace nad tym trwają dość intensywnie. Czy nowy model okaże się przełomowym prototypem?

YAM
YAM
Henryk Tur

31.08.2010 11:00

Bezzałogowe pojazdy latające (UAV) potrafią bez problemu przenieść i upuścić ładunek we wskazanym miejscu. A co z podnoszeniem przedmiotów? Prace nad tym trwają dość intensywnie. Czy nowy model okaże się przełomowym prototypem?

Jego pełna nazwa to Yale Aerial Manipulator. Został stworzony przez trzech naukowców uniwersytetu w Yale. Dzięki czterem chwytakom YAM może podnosić przedmioty i transportować je w określone miejsce. Prezentowany na filmie poniżej prototyp radzi sobie jak na razie z niedużymi ciężarami - rekord to 2 kg - jednak ten niewielki ładunek transportuje błyskawicznie. Jego pełna szybkość z obciążeniem wynosi nawet 120 km/godz.!

W porównaniu z quadrokopterami YAM jeszcze nie zachwyca, ale nadaje się już do pomocy służbom bezpieczeństwa - mógłby na przykład podnosić ładunki wybuchowe. Zwykli obywatele także mogliby skorzystać z jego umiejętności. Można by go używać jako chłopca na posyłki - na przykład do transportowania piwa ze sklepu do domu. Jak widzieliście na filmiku, temu zadaniu podoła bez problemu.

Źródło: www.engadget.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.