Opad szczęki: 9 najlepszych hardware'owych technologii 2010 roku

Już za nieco ponad dobę powitamy nowy, 2011 rok - pełen odjechanych gadżetów, niespodzianek i wspaniałych premier sprzętowych. Zanim się to jednak stanie, proponuję rzucić okiem na 9 najlepszych hardware'owych technologii i związanych z nimi sprzętów, które zaserwowali nam producenci w tym roku i które zmieniły komputerową rzeczywistość.

Fot. na lic. CC; Flickr.com/by Jonathan Assink
Fot. na lic. CC; Flickr.com/by Jonathan Assink
Jacek Klimkowicz

30.12.2010 | aktual.: 11.03.2022 12:30

6-rdzeniowce dla mas - AMD Phenomy II X6

AMD Phenom II X6 Black Edition
AMD Phenom II X6 Black Edition

Choć to Intel jako pierwszy wprowadził 6-rdzeniowce przeznaczone do komputerów osobistych, to właśnie AMD sprawiło, że zyskały one popularność. Wszystko dzięki cenie, znacznie bardziej przystępnej dla zwykłego śmiertelnika. Za kwotę, jaką trzeba wydać na jednego 6-rdzeniowego Intela, można kupić 4-5 procesorów Phenom II X6.

Na dodatek AMD poczyniło postępy i Phenomy II X6 mają zaimplementowaną funkcję Turbo Core. Co prawda do intelowskiego Turbo Boosta trochę jej brakuje, ale jest i działa, a to już dużo. Brawa dla AMD za dobre CPU w świetnych cenach!

II generacja kart graficznych DirectX 11

Radeony HD 6970 i GeForce'y GTX 580 - tytani wydajności (fot. softdown.org.ru)
Radeony HD 6970 i GeForce'y GTX 580 - tytani wydajności (fot. softdown.org.ru)

Końcówka 2010 roku to czas premiery kolejnej generacji kart obsługujących API DirectX 11. Choć produkty nie są tak rewolucyjne jak ich poprzednicy, są tym, na co wielu czekało. Nvidia poprawiła GeForce'a GTX 480 i w końcu dostaliśmy produkt nie tylko superwydajny, ale i mniej prądożerny, cichszy i mniej grzejący się.

AMD też nie zmarnowało czasu i poprawiło niedociągnięcia Radeonów HD 5000, zwłaszcza w dziedzinie teselacji. Na dodatek w przypadku serii HD 6000 utrzymane zostały atrakcyjne ceny i mimo tzw. podatku od nowości są one konkurencyjne względem produktów Nvidii.

Nvidia Optimus - integra i dedykowana tworzą zgrany duet

Nvidia Optimus (fot. Nvidia)
Nvidia Optimus (fot. Nvidia)

Technologia opracowana przez Nvidię to coś, na co czekało wielu użytkowników laptopów. Dzięki niej nie trzeba wybierać między czasem pracy na akumulatorze a możliwością uruchomienia nowych gier. Nvidia Optimus błyskawicznie uruchamia właściwy GPU w zależności od aktualnych potrzeb, w sposób niezauważalny dla użytkownika i bez jakiejkolwiek jego ingerencji.

HDMI bez kabli - Intel Wireless Display (WiDi)

Intel Wireless Display (fot. Intel)
Intel Wireless Display (fot. Intel)

Kable, jakiekolwiek by one były, na dłuższą metę są uciążliwe. Intel dostrzegł ten problem i opracował technologię WiDi. Niestety, nie zdobyła ona na razie dużej popularności z powodu sporych wymagań, zarówno pod względem hardware'u (procesor Intel Core oparty na rdzeniu Arrandale z kartą Intel GMA HD i specjalny router podłączany do telewizora), jak i software'u (system Windows 7). Mimo to jest godna uwagi i z pewnością stanowi krok w dobrym kierunku.

Superszybki przesył danych - USB 3.0

USB 3.0 jest coraz popularniejsze
USB 3.0 jest coraz popularniejsze

Standard USB 3.0 został zapowiedziany już w 2008 roku, jednak dopiero 5 stycznia 2010 roku na targach CES pojawiły się pierwsze certyfikowane urządzenia z zaimplementowanym następcą USB 2.0, skierowane na rynek konsumencki.

Od tej pory USB 3.0 trafiło do setek urządzeń i jest chętnie montowane przez producentów w komputerach przenośnych. Jedną z najważniejszych nowości dla użytkowników jest szybki przesył danych z prędkością do 5 Gb/s.

Seagate Momentus XT - hybryda jest dobra

Seagate Momentus XT
Seagate Momentus XT

Choć hybrydowe dyski twarde nie są nowością, dopiero wprowadzone w tym roku przez Seagate'a Momentusy XT okazały się na tyle dobre, że zdobyły popularność i są montowane w wydajnych komputerach przenośnych. Dzięki technologii Adaptive Memory i 4 GB pamięci NAND flash typu SLC są dobrym rozwiązaniem dla osób poszukujących większej wydajności, które nie mogą sobie pozwolić na zakup pełnowartościowego dysku SSD.

Sam używam 500 GB Momentusa XT i potwierdzam - jest to hybryda, która doskonale sprawdza się w codziennym użytkowaniu.

Nvidia ION2 i nowe, dwurdzeniowe Atomy

Nvidia ION2 (fot. tweaktown.com)
Nvidia ION2 (fot. tweaktown.com)

Netbooki z pierwszą wersją platformy ION i dwurdzeniowym Atomem 330 nie odniosły sukcesu i można je praktycznie policzyć na palcach jednej ręki. Rok 2010 to próba przełamania złej passy - do netbooków (i nie tylko) wkracza platforma ION2 wraz z technologią Nvidia Optimus, a później dołączają do niej nowe, dwurdzeniowe jednostki Intel Atom - N550 i D5xx.

Czy się udało? Jak widać tak. Powyższy zestaw trafił do znacznie większej liczby netbooków, które konsumenci znacznie chętniej zaczęli kupować, i do dziesiątków modeli nettopów. I choć wydajność drastycznie nie wzrosła, postęp jest.

AMD Nile - dobra netbookowa platforma "zielonych"

Obraz

Mimo że platforma AMD Nile pojawiła się w ograniczonej liczbie netbooków, nie zdobyła dużej popularności i niebawem zostanie zastąpiona platformą Brazos, zdecydowanie zasługuje na uwagę - największy konkurent Intela stworzył coś, co okazało się bardzo dobre i konkurencyjne względem Pine Traila nawet w komplecie z Nvidia ION.

I tylko marne wsparcie producentów i brak odpowiedniego marketingu sprawiły, że pozycja Intela na rynku netbooków pozostała niezagrożona. A szkoda, bo mogło być inaczej i układ sił między procesorowymi gigantami byłby w tym segmencie rynku inny. AMD jednak z niezrozumiałych względów odpuściło sobie walkę, zamiast pokazać klientom, że rozwiązanie jest naprawdę dobre.

Nvidia Tegra 2 - siła napędowa tabletów i... smartfonów

LG Optimus 2X - smartfon z Nvidia Tegra 2
LG Optimus 2X - smartfon z Nvidia Tegra 2

Platforma zaprojektowana z myślą o urządzeniach mobilnych szybko zdobyła popularność i jest montowana m.in. w tabletach, smartfonach i smartbookach. Nvidia dała użytkownikom urządzeń przenośnych to, czego potrzebowali - mobilną wydajność w dobrej cenie. Efekt mógł być tylko jeden - sukces platformy.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
poradnikigadżetynews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.