Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać"

Z polskich centrów logistycznych Amazona zaczynają uciekać pierwsi pracownicy, którzy nie wytrzymali tempa pracy. Jeden z nich o swoim dramacie opowiedział "Gazecie Wyborczej".

Zdjęcie paczek Amazona pochodzi z serwisu Shutterstock

Zdjęcie paczek Amazona pochodzi z serwisu Shutterstock

O tym, że praca w centrach logistycznych Amazona do lekkich nie należy, a płace są po prostu marne, polskie media trąbiły głośno od miesięcy. Wiadomo było, co czeka osoby, które zdecydowały się tę pracę przyjąć. Wiadomo też było, czemu Amazon zdecydował się właśnie do naszego kraju przenieść swoje magazyny: bo jesteśmy tanią siłą roboczą, panuje u nas dość wysokie bezrobocie i zawsze znajdzie się ktoś, kto pracę za pensję minimalną weźmie. Czemu więc ktokolwiek jest zaskoczony?

Nieskończona ilość paczek

Z takim właśnie zaskoczonym byłym już pracownikiem centrum logistycznego pod Wrocławiem rozmawiała tamtejsza "Gazeta Wyborcza". "Wykonujesz trzy czynności: chodzisz, skanujesz, przenosisz. I tak przez 10 godzin. Skaner tobą kieruje. Pokazuje, gdzie masz podejść, i zaczyna odliczać ci czas: 26 sekund, 18, 7 — na dotarcie na miejsce. (…) Jeśli nie zdążysz w czasie, jaki wyliczył ci system, twój menedżer może wysłać ci wiadomość. KorpoSMS-a na skaner: 'pracuj szybciej'. Twój szef widzi wszystko, co robisz" – opowiada anonimowo rozmówca "GW".

Dalej czytamy, że to jak "Syzyfowe prace" – nieważne, że w ciągu jednej godziny wyrobisz więcej niż 100% normy, i tak przez tobą nieskończona ilość paczek. Nie wyjdziesz wcześniej, nie zrobisz sobie przerwy, musisz pracować dalej. Praca przez cztery dni w tygodniu (od niedzieli do środy albo od środy do soboty) też nie jest tak atrakcyjna, jak wydawałoby się. Pracuje się po 10 godzin dziennie, więc człowiek jest tak zmęczony, że dodatkowy wolny dzień wykorzystuje na "dojście do siebie".

Dalej były pracownik Amazona opowiada o tym, jak wyglądają nocne i dzienne zmiany, ile paczek trzeba spakować, co się dzieje, jeśli nie wyrobi się normy itp., itd. Nie dość że w "GW" namalowany został obraz nowoczesnego kołchozu, gdzie człowiek jest tylko cyferką na ekranie szefa, to jeszcze można się dowiedzieć, iż "panuje duży bałagan z wypłatami". Wynagrodzenia są źle obliczane, wypłaty spóźnione, ZUS nieopłacany.

Święta to najgorętszy okres w Amazonie

Pracownicy z więzień i schronisk dla bezdomnych!?

Najciekawszy (i zarazem najzabawniejszy ze względu na konstrukcję wypowiedzi) jest taki oto fragment zwierzeń byłego pracownika: "Na całym świecie Amazon zatrudnia najbiedniejszych w danym kraju. Głównie imigrantów. W Niemczech pracują Polacy. W Polsce ich nie ma. Firma szuka więc ludzi w schroniskach dla bezdomnych i w zakładach karnych".

Czytając to, można przypuszczać, że "Wyborcza" puściła wypowiedź byłego pracownika bez większej korekty. Od redakcji jest tylko dopisek na dole, że z Amazona pod Wrocławiem ludzie zaczęli odchodzić już w połowie października, czyli miesiąc od otwarcia zakładu.

Odszedł pracownik? Przyjdą nowi

Niezależnie od tego, ile w wypowiedzi byłego pracownika jest czystych faktów, a ile osobistej opinii, to wyraźnie pokazuje, że kiedy taki gigant jak Amazon chce u nas otwierać swoje magazyny, to nie jest powód do dumy. Ale też nie rozumiem, czemu wszyscy nagle są zdziwieni, że trzeba, jak to barwnie określiła "Wyborcza", zapieprzać. Wiadomo było, że Polaków w Amazonie czeka ciężka praca fizyczna. Wiadomo było, że trzeba będzie każdego dnia przemierzać kilkadziesiąt kilometrów, że nie można będzie nawet na chwilę usiąść i że pracownicy będą ciągle poganiani. Wiadomo było, jak wyglądają stawki. Można albo się godzić na takie warunki, albo szukać pracy gdzie indziej. Kropka.

Zobacz również: Wideorecenzja: Sony VAIO YB

Można też iść w ślady Niemców i zacząć protestować. Prawda jednak jest taka, że cokolwiek byśmy nie zrobili, Amazon i tak sobie poradzi, a warunki pracy się nie zmienią. Bo zawsze znajdzie się ktoś – nie w Polsce, to gdzie indziej – kto się na nie zgodzi.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie? 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne FES Watch - zegarek z e-papieru. Nie jest mądry, ale wygląda świetnie! Xbox One wykorzysta fitnessowe opaski? Strach się bać - Microsoft chce wiedzieć o nas za dużo! Do czego potrzebny jest Kickstarter? Żeby giganci mieli skąd brać pomysły Najlepsze myszy do gier – propozycje prezentowe na każdą kieszeń [zestawienie] Z naszych gadżetów znikną dziwne znaczki i napisy. E-Label to dowód na to, że rządzi nami biurokracja! Polskie Kinetise zwycięzcą europejskich finałów IBM SmartCamp! Będą nas reprezentować w USA Tradycyjna telewizja zniknie za 16 lat? A gdzie tam! Hush - inteligentne zatyczki do uszu. Nie przegapisz ważnych połączeń!

Popularne w tym tygodniu:

Sprzątanie nigdy nie było tak przyjemne. Szczególnie, gdy wyręcza nas w tym robot