James Dyson – ostatni wielki, samotny wynalazca

James Dyson i jego odkurzacze

James Dyson i jego odkurzacze

Czy w XXI wieku jest jeszcze miejsce dla samotnych wynalazców? James Dyson – brytyjski geniusz i wróg wielkich koncernów udowadnia, że duże firmy nie mają monopolu na innowacje. Co więcej, z majątku, zdobytego dzięki swoim przełomowym urządzeniom, James Dyson finansuje konkurs dla młodych wynalazców. Kto został nagrodzony w tym roku?

Mogłoby się wydawać, że czas samotnych, wielkich wynalazców minął wraz z XIX wiekiem. To właśnie wówczas tacy geniusze, jak Nikola Tesla czy Thomas Edison z niewiarygodną siłą popchnęli świat do przodu.

To, co w XIX wieku było możliwe dzięki niezależnym geniuszom, w kolejnych latach stało się domeną wielkich firm. To one dysponowały środkami na badania i mogły sobie pozwolić na wieloletnie poszukiwania optymalnych rozwiązań i zatrudnianie najlepszych specjalistów.

Jednym z wyjątków okazał się James Dyson – brytyjski wynalazca, który w swoim przydomowym warsztacie w 1978 roku wynalazł odkurzacz na nowo, konstruując w ciągu kilku lat ponad 5 tys. prototypów. Zamiast typowego worka zastosował w nim system cylindrów, rozpędzających zasysane powietrze niemal do prędkości dźwięku, dzięki czemu odkurzacz był skuteczniejszy od urządzeń konkurencji.

Wynalazek Dysona z miejsca stał się solą w oku firm, produkujących sprzęt AGD. Choć konstruktor początkowo usiłował sprzedać im swój wynalazek, był ignorowany albo oferowano mu niezadowalające warunki. Producenci odkurzaczy wcale nie chcieli ulepszać swojego sprzętu – chcieli kupić od Dysona licencję tylko po to, by zablokować produkcję innowacyjnych odkurzaczy.

Jeden z odkurzaczy Jamesa Dysona

Po wielu perturbacjach, walce z oszustami (m.in. niesławnym Amwayem) James Dyson w końcu dopiął swego – znalazł rzetelnych inwestorów i rozpoczął seryjną produkcję. Choć jego sprzęt należy do najdroższych na rynku, oferuje rewelacyjną jakość odkurzania i sprzedaje się na całym świecie w dziesiątkach milionów egzemplarzy, przynosząc wynalazcy zasłużoną fortunę.

Co ciekawe, po kilkudziesięciu latach firmy, które ignorowały Dysona, usiłują z różnym powodzeniem kopiować jego wynalazek, nierzadko – jak np. w przypadku Hoovera – przegrywając procesy o naruszenie patentów.

Zobacz również: Apache S009 RC - lądowanie na szklance

Choć James Dyson znalazł się na liście najbogatszych Brytyjczyków (niedawno był 22.), nie zaprzestał samodzielnej pracy nad wynalazkami. Po odkurzaczu opracował m.in. najskuteczniejszą na świecie suszarkę do rąk czy innowacyjne wentylatory i grzejniki, a jego firma stała się potentatem na rynku AGD.

Fundacja Dysona co roku nagradza wynalazców

Co istotne, James Dyson postanowił wspierać wynalazców, którzy – tak jak on – samodzielnie pracują nad różnymi innowacjami. Poza stworzeniem inkubatora kreatywności, gdzie bez korporacyjnych ograniczeń setki inżynierów pracują nad udoskonaleniem różnych urządzeń, założył również fundacje własnego imienia.

Jej zadaniem jest zachęcanie młodych ludzi do kreatywności i… popełniania błędów, pozwalających na zdobywanie doświadczenia i cennych umiejętności. Fundacja organizuje również doroczny konkurs dla wynalazców.

Titan Arm

Tegorocznym zwycięzcą James Dyson Award jest opracowany przez amerykańskich studentów wynalazek o nazwie Titan Arm. Jest to rodzaj terapeutycznego egzoszkieletu, który poza utrzymywaniem właściwej postawy ciała zwiększa możliwości podnoszenia ciężarów o 18 kilogramów.

Cortex Fracture Support System

Wśród nagrodzonych projektów znalazł się również Cortex Fracture Support System – rozwiązanie, pozwalające zastąpić stosowany w medycynie gips. Jest to struktura wzorowana na plastrze miodu, która zapewniając odpowiednia sztywność jest przewiewna i znacznie lżejsza od typowego, gipsowego opatrunku.

KARI

Uznanie jurorów zdobyła również KARI – mała, dwukołowa przyczepka, którą może ciągnąć pieszy lub można w prosty sposób przymocować ją do roweru, przy czym sposób mocowania sprawia, że za każdym razem przyczepka będzie pochylona pod tym samym kątem. Wymiary przyczepki zostały przy tym dobrane tak, by można ją było bez problemu transportować środkami transportu publicznego, np. przewożąc zakupy.

Kilka dni temu w artykule „5 polskich wynalazków, które wkrótce zmienią świat” pisałem o obiecujących, polskich wynalazkach. Spośród pięciu projektów dwa były dziełem dużych instytucji badawczych, ale trzy powstały nie za sprawą wielkich firm i zespołów naukowców, ale dzięki staraniom niezależnych wynalazców, tworzących swoje innowacje w domowych warunkach. Może wśród nich znajdzie się polski James Dyson?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację Obiekt 2014-28E. Tajemniczy, rosyjski satelita to nowa broń orbitalna? Biologiczny twardy dysk: DNA bakterii jako zapisywalny nośnik danych Adamed SmartUp: w Polsce nie brakuje młodych, utalentowanych ludzi! Słodkich snów, Philae! Koniec misji lądownika. Posłuchajcie, jak śpiewa mu kometa Nieudane lądowanie zmieniło misję Rosetty w wyścig z czasem. Co się tam stało? Nastoletni naukowcy, którzy zmienili świat Lądujemy na komecie! O co chodzi w misji Rosetty i dlaczego wszyscy o niej mówią? Prawie jak „Grawitacja”! Statek kosmiczny uratował stację ISS przed katastrofą Powstały mikroskopijne roboty, które mogą poruszać się wewnątrz ludzkiego ciała Zdjęcie z kosmicznej porodówki: tak powstaje planeta