25 lat temu powstała pierwsza strona WWW. Wszystkiego najlepszego, Internecie!

Strona główna25 lat temu powstała pierwsza strona WWW. Wszystkiego najlepszego, Internecie!
08.08.2016 07:47
25 lat temu powstała pierwsza strona WWW. Wszystkiego najlepszego, Internecie!

Strony internetowe mają już 25 lat! Jak wyglądała pierwsza z nich i co było w Internecie, zanim się pojawiła?

bESjDnpN

Czy Internet bez stron WWW może istnieć?

Co odpowiedziałby przeciętny użytkownik globalnej sieci, zapytany o to, czym jest Internet? Założę się, że jedną z najpopularniejszych odpowiedzi byłoby skojarzenie ze stronami WWW. Nic dziwnego – w końcu dla niektórych kilka podstawowych witryn albo choćby Facebook zastępują całą Sieć z jej bogactwem usług i treści.

Nie zawsze tak było – przez długie lata Internet obywał się bez stron WWW. I nie chodzi tu nawet o niknące w mrokach historii początki Internetu, ale o nieco nam bliższe, choć już trochę zapomniane lata 80.

Tak wyglądał BBS - usługa poprzedzająca współczesne serwisy internetowe
Tak wyglądał BBS - usługa poprzedzająca współczesne serwisy internetowe

Choć tamtejszy Internet różnił się od naszego, a nawet miał konkurentów (jak choćby sieć Minitel), to oferował zbliżone usługi: od udostępniania plików, poprzez pocztę elektroniczną, internetową bankowość i sprzedaż biletów, po gry online, pornografię i handel online.

bESjDnpP

Jak wyglądała pierwsza strona WWW?

Wszystko to było jednak – z dzisiejszego punktu widzenia – raczej trudne w obsłudze. Przełom nastąpił dopiero wraz z uruchomieniem pierwszego serwera i strony WWW. To właśnie możliwość przystępnego prezentowania treści i łatwej nawigacji między nimi sprawiła, że Internet przestał być domeną naukowców i entuzjastów technologii, a stał się kolejnym medium, dostępnym dla każdego.

Pierwszy serwer WWW - od niego się wszystko zaczęło!
Pierwszy serwer WWW - od niego się wszystko zaczęło!

Ta niesamowita rewolucja nie rozpoczęła się jednak w Dolinie Krzemowej, ale w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych (CERN) w Genewie. To właśnie zatrudniony przez CERN inżynier, Tim Berners-Lee wraz z Robertem Cailliau opracowali oprogramowanie serwera, hipertekstowy język HTML liczący początkowo zaledwie 22 znaczniki i przeglądarkę, interpretującą kod i wyświetlającą wynik w postaci strony WWW. I 6 sierpnia 1991 roku uruchomili pierwszą stronę, dostępną początkowo pod adresem http://info.cern.ch/.

Długa droga Internetu

Przełom (…) polegał na tym, że użytkownik nie musiał wiedzieć, gdzie fizycznie znajduje się poszukiwany przez niego dokument. Kwestię tę załatwiały za niego linki, kierujące do właściwej lokalizacji pliku i zastosowanie tego właśnie rozwiązania można uznać za początek znanego nam dzisiaj, współczesnego Internetu, którego synonimem stała się usługa WWW.
Tak wyglądała pierwsza strona WWW
Źródło zdjęć: © http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html
Tak wyglądała pierwsza strona WWW

Od tamtego momentu minęło właśnie ćwierć wieku. Internet przebył długą drogę – od okienka z tekstem i niebieskimi linkami po współczesną, wypełnioną multimediami Sieć, w której pojedyncza strona potrafi mieć większą objętość, niż demo klasyka gier FPS, Dooma.

bESjDnpV

Ćwierć wieku to zacna rocznica i wypada pogratulować jubilatowi. Warto przy tym zauważyć, że choć Internet ciągle bywa nazywany nowym medium, to wielu użytkowników nie pamięta już Sieci bez WWW. Ilu z nas jest młodszych od pierwszej strony internetowej?

[polldaddy]9492391[/polldaddy]

Udostępnij:
bESjDnpZ
Komentarze (1)
bESjDnqL