25 lat temu powstała pierwsza strona WWW. Wszystkiego najlepszego, Internecie!

Strony internetowe mają już 25 lat! Jak wyglądała pierwsza z nich i co było w Internecie, zanim się pojawiła?

25 lat temu powstała pierwsza strona WWW. Wszystkiego najlepszego, Internecie!
Łukasz Michalik

Czy Internet bez stron WWW może istnieć?

Co odpowiedziałby przeciętny użytkownik globalnej sieci, zapytany o to, czym jest Internet? Założę się, że jedną z najpopularniejszych odpowiedzi byłoby skojarzenie ze stronami WWW. Nic dziwnego – w końcu dla niektórych kilka podstawowych witryn albo choćby Facebook zastępują całą Sieć z jej bogactwem usług i treści.

Nie zawsze tak było – przez długie lata Internet obywał się bez stron WWW. I nie chodzi tu nawet o niknące w mrokach historii początki Internetu, ale o nieco nam bliższe, choć już trochę zapomniane lata 80.

Tak wyglądał BBS - usługa poprzedzająca współczesne serwisy internetowe
Tak wyglądał BBS - usługa poprzedzająca współczesne serwisy internetowe

Choć tamtejszy Internet różnił się od naszego, a nawet miał konkurentów (jak choćby sieć Minitel), to oferował zbliżone usługi: od udostępniania plików, poprzez pocztę elektroniczną, internetową bankowość i sprzedaż biletów, po gry online, pornografię i handel online.

Jak wyglądała pierwsza strona WWW?

Wszystko to było jednak – z dzisiejszego punktu widzenia – raczej trudne w obsłudze. Przełom nastąpił dopiero wraz z uruchomieniem pierwszego serwera i strony WWW. To właśnie możliwość przystępnego prezentowania treści i łatwej nawigacji między nimi sprawiła, że Internet przestał być domeną naukowców i entuzjastów technologii, a stał się kolejnym medium, dostępnym dla każdego.

Pierwszy serwer WWW - od niego się wszystko zaczęło!
Pierwszy serwer WWW - od niego się wszystko zaczęło!

Ta niesamowita rewolucja nie rozpoczęła się jednak w Dolinie Krzemowej, ale w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych (CERN) w Genewie. To właśnie zatrudniony przez CERN inżynier, Tim Berners-Lee wraz z Robertem Cailliau opracowali oprogramowanie serwera, hipertekstowy język HTML liczący początkowo zaledwie 22 znaczniki i przeglądarkę, interpretującą kod i wyświetlającą wynik w postaci strony WWW. I 6 sierpnia 1991 roku uruchomili pierwszą stronę, dostępną początkowo pod adresem http://info.cern.ch/.

Długa droga Internetu

Przełom (…) polegał na tym, że użytkownik nie musiał wiedzieć, gdzie fizycznie znajduje się poszukiwany przez niego dokument. Kwestię tę załatwiały za niego linki, kierujące do właściwej lokalizacji pliku i zastosowanie tego właśnie rozwiązania można uznać za początek znanego nam dzisiaj, współczesnego Internetu, którego synonimem stała się usługa WWW.
Tak wyglądała pierwsza strona WWW
Tak wyglądała pierwsza strona WWW© http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html

Od tamtego momentu minęło właśnie ćwierć wieku. Internet przebył długą drogę – od okienka z tekstem i niebieskimi linkami po współczesną, wypełnioną multimediami Sieć, w której pojedyncza strona potrafi mieć większą objętość, niż demo klasyka gier FPS, Dooma.

Ćwierć wieku to zacna rocznica i wypada pogratulować jubilatowi. Warto przy tym zauważyć, że choć Internet ciągle bywa nazywany nowym medium, to wielu użytkowników nie pamięta już Sieci bez WWW. Ilu z nas jest młodszych od pierwszej strony internetowej?

[polldaddy]9492391[/polldaddy]

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.