Anatomia plotki, czyli fakty kontra media. Dotacje na krowy z FarmVille? To bzdura!

O tym, jak działa Unia Europejska i jej instytucje, krąży wiele dowcipów. Choć rzeczywistość okazuje się czasem znacznie bardziej absurdalna od wymyślanych żartów, niektóre media są tak bezkrytyczne, że uwierzą w każdą bzdurę. Na przykład w wyłudzenie dopłat na krowy z FarmVille.

Dotacje na krowy z FarmVille? Nie wierzcie plotkom!

Dotacje na krowy z FarmVille? Nie wierzcie plotkom!

Ta plotka obiegła świat!

Kojarzycie FarmVille? Ta popularna na Facebooku gra pozwalała wcielić się w wirtualnego farmera, co dla niektórych było tak wciągające, że pewna Amerykanka zabiła własne dziecko, by płacz nie przeszkadzał jej w uprawianiu wirtualnej marchewki.

Gra, która wraz z kilkoma podobnymi tytułami stała się fundamentem nie tak odległej potęgi firmy Zynga, okazała się jednak dla niektórych prawdziwą żyłą złota.

FarmVille - niegdyś najpopularniejsza gra na Facebooku

Od kilku godzin po Sieci krąży sensacyjna wiadomość: Rumuni wyłudzali unijne dopłaty na krowy z FarmVille. Zarejestrowali w tym celu firmę i zgłosili fikcyjną hodowlę krów, przedstawiając odpowiedzialnym za dotację urzędnikom dowody zakupu bydła.

Problem w tym, że zakup dotyczył wirtualnych krów w FarmVille, a dokumenty sprzedaży zostały wygenerowane na podstawie transakcji z gry.

Dla urzędników nie był to problem. Przez trzy lata przyznawali 100–150 euro dotacji na każdą z ponad 1800 wirtualnych krów. Pomysłodawcy całego procederu zamiast ogromnej hodowli mieli zaledwie kilka prawdziwych krów, które służyły do wyłudzania potrzebnej dokumentacji weterynaryjnej.

Weryfikacja źródeł? A po co?

Brzmi nieźle, prawda? Można się pośmiać i pożartować, jacy głupi ci urzędnicy. Niestety, problem polega na tym, że cała opowieść nie ma wiele wspólnego z prawdą. Została wykreowana przez żądne sensacji media, które bezmyślnie przepisywały nieprawdziwą informację.

Jak wyglądają fakty? Owszem, rumuńscy rolnicy wyłudzali dotacje, ale robili to w tradycyjny sposób, po prostu fałszując dokumentację i zawyżając liczbę posiadanych krów. Nie oni pierwsi i nie ostatni. Opisał to rumuński serwis internetowy Adevarul.ro, w tytule artykułu nawiązując do FarmVille.

Zobacz również: Wideorecenzja: Sony VAIO YB

Ktoś (np. z DigitalJournal) to przeczytał, napisał artykuł, dodał trochę od siebie i umieścił w Sieci, a ktoś inny (np. z Wyborcza.pl) przepisując niedokładnie umieścił informację o krowach z gry na swoim portalu, inicjując reakcję łańcuchową. Nie trzeba było długo czekać na to, by świat obiegła nieprawdziwa informacja o wyłudzaniu dotacji na krowy z FarmVille.

Fragmenty artykułów z Digital Journal i Wyborcza.pl

I właśnie w taki sposób można się przekonać, jak funkcjonują współczesne media. Tak naprawdę to zabawa w głuchy telefon – ktoś opublikuje coś sensacyjnego, a reszta kopiuje to bez chwili refleksji.

Dzisiaj rano Alex Urbanowicz opublikował na łamach Gadżetomanii artykuł „Przyszłość mediów: upadek czy wzlot?”. Sądzę, że przypadek z plotką o wirtualnych krowach będzie trafnym komentarzem do tego, czy media – a w szczególności media informacyjne - przeżywają swój rozkwit, czy może raczej powolną agonię.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Jak długo wytrzymasz bez smartfona? Niedługo. Bardzo niedługo Nie będziesz Leonardem da Vinci! Polska maska NeuroOn okiem krytyka Przyszłość mediów: upadek czy wzlot? Radujący drążek [Bajty z brodą] 5 rzeczy, za które pokochałem małe tablety 10 rzeczy, które zmieniłbym w nadchodzącym iOS 8. Masz dość odpowiadania na Facebooku? Robot Google’a odpowie za Ciebie! Zmartwychwstanie druku? "Newsweek" wraca w wersji papierowej Test: słuchawki AE2w Bose Smartfon - multimedialne centrum rozrywki w rękach dziecka 5 najważniejszych elektronicznych rodziców Różdżka nie tylko magiczna Lepszy niż telewizor Czy potrzebna nam nowa generacja konsol, które już na starcie są przestarzałe? Cyberparenting: dzieciaki i nowe technologie na Gadżetomanii Cud? Nie, technologia Po co dzieciom tablety? Drony dostarczające przesyłki Amazonu w 30 minut? Pewnie, że chcę! Litecoin - cyfrowa waluta, która zyskuje na wartości szybciej niż bitcoin Eyes-On Glasses – rozszerzona rzeczywistość na coś się przydaje. W końcu! MOSS – niesamowite klocki, dzięki którym zbudujesz własnego robota Najlepszy telewizor do gier

Popularne w tym tygodniu:

Sprzątanie nigdy nie było tak przyjemne. Szczególnie, gdy wyręcza nas w tym robot