9 lat Gadu-Gadu - jak to się zaczęło?
Wszystko zaczęło się dokładnie 15 sierpnia 2000 roku. Dzisiaj, Gadu-Gadu jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek w polskim internecie. Jak Gadu-Gadu ewoluowało? Co ciekawego wydarzyło się przez te 9 lat?
15.08.2009 10:00
Wszystko zaczęło się dokładnie 15 sierpnia 2000 roku. Dzisiaj, Gadu-Gadu jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek w polskim internecie. Jak Gadu-Gadu ewoluowało? Co ciekawego wydarzyło się przez te 9 lat?
Początkowo firma SMS-Express.com zajmowała się tworzeniem aplikacji umożliwiającej sprawne i wygodne wysyłanie SMS'ów z Internetu, bezpośrednio na telefony komórkowe. Było to znacznie wygodniejsze i funkcjonalniejsze rozwiązanie, niż klasyczne bramki SMS'owe dostępne za pośrednictwem przeglądarki internetowej.
Pomysł
Łukasz Foltyn (prezes firmy) był mocno zafascynowany komunikatorem ICQ, który już wtedy cieszył się dużą popularnością. Wtedy padł pomysł, aby stworzyć komunikator internetowy, który będzie spełniał potrzeby i oczekiwania przede wszystkim polskich internautów. W ten sposób, zaczęła się historia Gadu-Gadu.
Pierwszą oficjalnie dostępna publiczną wersją Gadu-Gadu była "3.0". Komunikator pozwalał wtedy wyłącznie na zarejestrowanie numeru, wyszukiwanie / dodawanie kontaktów i prowadzenie rozmowy w czasie rzeczywistym - żadnych statusów opisowych, emotikon, dźwięków, powiadomień, transmisji plików. Mimo to, w ciągu zaledwie 24h zarejestrowało się 10 000 użytkowników i od tego momentu, Gadu-Gadu jest niezmiennie numerem jeden jeżeli chodzi o polskie komunikatory.
Aplikacja stopniowo była rozwijana, udostępniając funkcje i możliwości znane z innych tego typu aplikacji. Przykład? Status "Niewidoczny" pojawił się dopiero we wrześniu 2001 roku. Emotikony dopiero 1,5 roku po udostępnieniu Gadu-Gadu (6 luty 2002 roku). Przez kolejne lata Gadu-Gadu borykało się przede wszystkim z problemem dostępności.
Rozwój
Pierwsze istotne zmiany w zaczęły się jeszcze w 2005 roku, kiedy to prezesem SMS-Express został Krzysztof Szalwa, zastępując Łukasza Foltyna. Od tamtego czasu Gadu-Gadu, to nie tylko funkcjonalny komunikator, ale także spora liczba dodatkowych usług, oferowanych Internautom. W skład GG Network (nazwa spółki zmieniona na początku br.) wchodzą m.in. usługi:
- Blip(http://blip.pl) - serwis społecznościowy, który łączy w sobie cechy bloga (w bardzo uproszczonej \mikro\ formie) i komunikatora internetowego, pozwalającego na komunikację w czasie rzeczywistym. Blip jest pewnego rodzaju odpowiednikiem bardzo popularnego na całym świecie Twittera(http://twitter.com).
- Gadu naGłos(http://www.gadunaglos.pl/) - zaawansowana usługa VoIP, pozwalająca na głosowe połączenia między użytkownikami komunikatora Gadu-Gadu, a także telefonii stacjonarnej, czy komórkowej.
- Open.fm(http://open.fm) - dawniej znane jako \Gadu Radio\
- usługa pozwalająca na słuchanie internetowych stacji radiowych. Na dzień dzisiejszy, użytkownicy mają dostęp do 64 różnych stacji radiowych
- Mobilne Gadu-Gadu - to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie użytkowników, którzy chcą być w kontakcie ze swoimi znajomymi, nawet wtedy, gdy nie mają dostępu do komputera. Komunikator w wersji mobilnej, dostępny jest dla większości popularnych platform systemowych.
- MojaGeneracja(http://www.mojageneracja.pl/) - serwis społecznościowy, pozwalający m.in. na prowadzenie blogów, publikację zdjęć, nagrań wideo. Nie cieszy się on jednak zbyt dużą popularnością - nie pomogło nawet zachęcenie znanych osób do korzystania z MojejGeneracji.
- Web Gadu-Gadu(http://web.gadu-gadu.pl) - komunikator Gadu-Gadu dostępny za pośrednictwem przeglądarki internetowej, bez potrzeby pobierania i instalowania aplikacji na dysku.
- Pykam.pl(http://www.pykam.pl/) - serwis z darmowymi grami online
- Bliziutko.pl(http://bliziutko.pl/) - jest to lokalizator, pokazujący, kto z użytkowników komunikatora Gadu-Gadu mieszka bezpośrednio w naszym sąsiedztwie.
- MegaSłownik(http://megaslownik.pl/home) - internetowy słownik języków obcych
Ciekawostki
Czyli trochę liczb i faktów. Gadu-Gadu codziennie jest wykorzystywane do komunikacji przez 4 miliony użytkowników. Przynajmniej raz w miesiącu loguje się 10 milionów użytkowników. W ciągu doby wymieniane jest ponad 300 milionów wiadomości, a liczba ta znacząco wzrasta w okresach świątecznych.
Gadu-Gadu to pierwszy komunikator, który został wykorzystany na orbicie okołoziemskiej. Wydarzenie to miało miejsce 27 czerwca 2008 roku, czyli w 30. rocznicę lotu pierwszego polskiego kosmonauty (Mirosława Hermaszewskiego). Komunikator został wykorzystany do rozmowy między użytkownikami i osobami przebywającymi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Gadu-Gadu mimo dość silnej pozycji na rynku komunikatorów internetowych spotyka się z dużą falą krytyki. Dlatego też powstało wiele alternatywnych komunikatorów jak Tlen.pl, czy AQQ. Gdyby jednak nie oferowały możliwości komunikacji z użytkownikami Gadu-Gadu, to najprawdopodobniej cieszyłyby się jeszcze mniejszym zainteresowaniem niż ma to miejsce w tej chwili.