4 lekkie alternatywy dla ociężałego Adobe Readera

PDF (ang. Portable Document Format, przenośny format dokumentu) – znany na całym świecie format plików służący do prezentacji, przenoszenia i drukowania treści tekstowo-graficznych, stworzony i promowany przez firmę Adobe Systems. Najbardziej znanym i najczęściej używanym czytnikiem tego formatu jest Adobe Reader, który udostępniany jest za darmo przez firmę Adobe na wiele platform sprzętowo-programowych.

4 lekkie alternatywy dla ociężałego Adobe Readera
Kamil Ciuksa

09.06.2009 11:04

PDF (ang. Portable Document Format, przenośny format dokumentu) – znany na całym świecie format plików służący do prezentacji, przenoszenia i drukowania treści tekstowo-graficznych, stworzony i promowany przez firmę Adobe Systems. Najbardziej znanym i najczęściej używanym czytnikiem tego formatu jest Adobe Reader, który udostępniany jest za darmo przez firmę Adobe na wiele platform sprzętowo-programowych.

Adobe Reader świętował swoje drugie urodziny dokładnie dwa dni temu, z tego powodu postanowiłem zaprezentować wam 4 moim zdaniem najlepsze i najmniej zasobożerne alternatywy dla ociężałego i niezbyt wydajnego czytnika plików PDF jakim oczywiście jest Adobe Reader. Pierwsza wersja czytnika PDF zajmowała jedyne 2MB, obecnie instalator Adobe Readera w wersji 9 zajmuje 41 MB, jednak po instalacji z naszego dysku znika już ponad 140 MB.

Czy nie uważacie, że jak na zwykły czytnik jednego formatu plików to za wiele? O wydajności Adobe Readera oraz czasie w jakim ładowany jest jeden plik PDF... chyba nie trzeba również wspominać ;).

Czas więc na alternatywy...

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2009/06/foxit.jpg)

Instalator FoxIt Readera zajmuje jedyne 3,56 MB, po instalacji na dysku jego rozmiar wynosi 7.14 MB. FoxIt do złudzenia przypomina Adobe Readera, podobne rozmieszczenie elementów w menu oraz prawie identyczna funkcjonalność. Możemy dodawać notatki, powiększać wybrane elementy, oglądać cały dokument bez zbędnych w niektórych przypadkach obrazków. FoxIt Reader posiada również wbudowaną wyszukiwarkę słów i tekstów. To co odróżnia FoxIt Readera od produktu Adobe to przede wszystkim szybkość ładowania PDF-ów. FoxIt ładuje wszystkie dokumenty błyskawicznie.

Niektóre bardziej zaawansowane funkcje zostają uaktywnione tylko gdy zgodzimy się na auto-aktualizacje, rejestracje oraz pasek eBay. FoxIt Reader został ściągnięty już ponad 50 milionów razy.

Strona producenta: Foxitsoftware.com

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2009/06/pdfxchange.jpg)

PDF-Xchange Viewer na stronie producenta zajmuje 17.9 MB. Po jego zainstalowaniu "wchłania" już z naszego dysku 25.5 MB wolnej przestrzeni. Po otwarciu aplikacji od razu widzimy, że

PDF-Xchange Viewer to więcej aniżeli tylko zwykły czytnik PDF-ów. Tracker Software przygotował program, który zawiera szereg funkcji znanych chociażby z "rozszerzonej" wersji FoxIt Readera. Funkcje dostępne są jednak bez zbędnych instalacji dodatkowych pasków np. eBay czy chociażby wymuszonej auto-aktualizacji oraz rejestracji.

Program oczywiście potrzebuje większość ilość miejsca niż FoxIt Reader, jednak zawiera szereg całkiem ciekawych funkcji dzięki którym możemy dostosować jego wydajność do własnych potrzeb. W PDF-Xchange Viewer możemy ustawić ilość wątków przy renderowaniu obrazków / zdjęć, wykorzystanie pamięci RAM oraz jakość renderowanego tekstu oraz zdjęć.

Strona producenta: Docu-Track.com

[url=http://www.soft-xpansion.com/index.php?p=pdftech/pdfqr]

Perfect PDF Reader[/url]

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2009/06/perfectpdf.jpg)

Paczka instalacyjna Perfect PDF Readera zajmuje 22.4 MB... co ciekawe po instalacji aplikacja "rezerwuje" sobie na dysku jedyne 14.6 MB. Nie jest to oczywiście błąd. Paczka instalacyjna zawiera dodatkowe oprogramowanie, które nie jest wymagane do prawidłowego funkcjonowania programu.

Osoby, które nie przepadają za wyglądem Office'a 2007 zapewne nie zdecydują się na Perfect PDF Readera, jak można zauważyć na screenie, cały interfejs programu został żywcem zaczerpnięty z pakietu biurowego Office 2007. Program nie zawiera w sobie wielu zaawansowanych funkcji znanych z dwóch poprzednich opisywanych aplikacji do odczytu PDF-ów. Perfect PDF Reader jest bardzo prostym, niewiele zajmującym (w porównaniu do Adobe Readera) czytnikiem dokumentów w formacie PDF, który niestety nie zachwyca swoją funkcjonalnością.

Strona producenta: Soft-Expansion.com

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2009/06/coolpdf.jpg)

Cool PDF Reader, którego producentem jest CoolPDF Software, Inc. jest prawdziwą perełką jeżeli chodzi o "wagę" samego programu. Aplikacja zajmuje jedyne 632 KB! Co najważniejsze Cool PDF Reader wydawany jest jako aplikacja portable (jedno-plikowa aplikacja bez instalatora). Wystarczy uruchomić program, kliknąć w Open, wybrać dokument i to wszystko! W ułamku sekundy dokument zostanie załadowany.

Aplikacja zawiera standardowe funkcje, czyli powiększanie i pomniejszanie dokumentu, przejście do kolejnej strony, powrót, wydruk, dopasowanie do szerokości i długości, możliwe jest również prezentowanie dokumentu poprzez wbudowaną funkcję Slideshow (pokaz zdjęć). Właściwie cóż więcej możemy oczekiwać po programie, który zajmuje niewiele ponad 600 KB.

Trudno powiedzieć, który z nich jest najlepszy. Osobiście używam FoxIt Readera, jednak PDF-Xchange Viewer również jest znakomity. Wiele osób korzysta z Open Source'owego czytnika PDF-ów Krzysztofa Kowalczyka, jakim jest Sumatra PDF, chociaż jego stabilność i wydajność wzbudza mieszane uczucia.

A jaki twoim zdaniem czytnik dokumentów w formacie PDF jest najlepszy?! A może twoim zdaniem inny czytnik PDF powinien znaleźć się na tej liście?!

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.