Nie daj się oszukać – jak dbać o bezpieczeństwo w sieci

Bankowość elektroniczna, szczególnie płatności i konto osobiste online bardzo ułatwiły codzienne życie, umożliwiając zrobienie zakupów, dokonanie opłat, a nawet pracę bez wychodzenia z domu. Obok niewątpliwych zalet, wszechobecny Internet niesie też niemało zagrożeń. Jeśli nie zachowasz dostatecznej ostrożności, możesz podać na tacy swoje wrażliwe dane i ułatwić zadanie złodziejom.

Zobacz, jak dbać o bezpieczeństwo twoich danych oraz ograniczyć ryzyko podczas płatności online.

Czym jest cyberryzyko?

Cyberryzyko to ogromne zagrożenie, z istnienia którego już od dawna zdają sobie sprawę duże korporacje. Dlatego inwestują niemałe kwoty, płacąc ubezpieczycielom za gwarancję pokrycia kosztów radzenia sobie z kryzysami związanymi z atakami hakerów lub z wyciekiem danych klientów. Ryzyku padnięcia ofiarą oszustów podlegają jednak nie tylko wielkie firmy, ale i zwykli użytkownicy portali społecznościowych, klienci sklepów internetowych lub osoby korzystające z takich produktów, jak konto bankowe internetowe. Bankowość internetowa, w tym także i konto internetowe czy przelewy online są bezpieczne pod warunkiem, że podczas korzystania z nich zachowujesz zasady zdrowego rozsądku oraz chronisz dane osobowe.

Po pierwsze: bądź ostrożny!

Zapoznaj się z takimi mechanizmami, jak phishing czy innego rodzaju oszustwa loteryjne. Gdy będziesz sobie zdawać sprawę z tego, jakie sztuczki stosują oszuści podczas wyłudzania danych, znacząco obniżysz prawdopodobieństwo, że staniesz się ofiarą złodzieja. Nie otwieraj e-maili wysłanych z dziwnych adresów internetowych o tematach zachęcających do otworzenia, na przykład „nigdy nie uwierzysz, co kryje się pod…” lub „nigdy nie spodziewałbyś się, jak…”. Maile z wirusami mogą też być pozornie wysłane przez poważne korporacje, jednak po kliknięciu opcji „odpowiedz” okazuje się, że adres założony jest na jednym z popularnych portali z darmową pocztą.

Nigdy nie otwieraj załączników do maili niewiadomego pochodzenia, nawet, jeśli autor wiadomości obiecuje, że z załącznika dowiesz się, jak postępować, aby zdobyć milion dolarów. Jeśli masz konto internetowe lub kartę debetową, nie dziel się z nikim hasłami dostępu ani kodami PIN.

Po drugie: korzystaj z wielostopniowych zabezpieczeń

Jeśli posiadasz konto internetowe, podczas przelewów online twój bank na pewno dostarcza możliwość wielostopniowej autoryzacji transakcji. Przykładowo, może się to odbywać za pomocą hasła wysłanego SMS-em, podania kilku cyfr z twojego numeru PESEL oraz dodatkowo podania wymyślonego przez ciebie hasła. Także płatności online kartą kredytową są zabezpieczone taką wielostopniową weryfikacją: na przykład karta MasterCard ma usługę Mastercard Secure code, a Visa- Verified by Visa. Często także banki dodatkowo monitorują transakcje i w razie wątpliwości kontaktują się z klientem.

Płacąc kartą w Internecie, pamiętaj aby sprawdzać, czy w lewym górnym rogu przeglądarki wyświetlają się informacje o stronie internetowej oraz symbol zielonej kłódki. Jeśli zachowasz należytą ostrożność możesz być pewien, że korzystanie z bankowości elektronicznej nie wiąże się z większym ryzykiem, niż płacenie gotówką.

Zobacz również: Pierwsze wrażenia: Galaxy Gear

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat Algorytm zabijania. Skynet istnieje i dzięki big data decyduje, kogo trzeba uśmiercić