Podczas wypadku blokuje nas nie tylko szok. Sprawdź, jak wydostać się z samochodu

Pierwsze przymrozki już za nami, a śnieg przypomniał kierowcom, jak trudno utrzymać panowanie nad kierownicą, zwłaszcza jeżdżąc na letnich oponach. W takiej sytuacji nietrudno o stłuczkę, a nawet poważniejszy wypadek. Zimą te drugie mogą być szczególnie ryzykowne, dlatego warto upewnić się, że w razie kryzysowej sytuacji uda ci się wyjść z samochodu cało. Do tego przyda ci się zbijak do szyb.

To czasem jedyna droga wyjścia z krytycznej sytuacji

To czasem jedyna droga wyjścia z krytycznej sytuacji (Shutterstock)

Poniżej prezentujemy kilka przydatnych narzędzi, które warto mieć na podorędziu podczas stłuczki. To stosunkowo niewielka cena za komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Szklana pułapka
Niektórzy mówią, że po wypadku samochód staje się klatką bez wyjścia. Ograniczyć może nas wszystko, zacinające się pasy bezpieczeństwa, wysunięty do przodu fotel czy uszkodzone drzwi samochodu. Jeśli podczas wypadku dojdzie do zapłonu, możesz wpaść w szok. To sprawia, że nawet pozornie prosta czynność, jak wyjście z samochodu, może stwarzać więcej problemów, niż nam się wydaje.

Czasem droga przez boczną szybę jest więc jedyną opcją wydostania się z uszkodzonego pojazdu. Ostro zakończone, wytrzymałe zbijaki wmontowane w długopisy lub multitoole dla kierowców, pomogą szybko przebić się na zewnątrz. Cały sekret polega na skondensowaniu siły uderzenia w jeden malutki punkcik. Podobnie jak drobny kamyczek może doprowadzić do pęknięcia, tak cios wymierzony metalowym zbijakiem może całkowicie skruszyć szybę.

Szyba szybie nierówna
Większość starszych samochodów wyposażona jest w szyby ze szkła hartowanego. W momencie wypadku pęka ona na mnóstwo małych kawałków co sprawia, że staje się nieprzejrzysta. Przy unieruchomieniu samochodu nie ma to zbyt dużego znaczenia, jednak jeśli szyba pęknie podczas jazdy, trzeba się liczyć z przejechaniem kilkudziesięciu metrów z zerową widocznością, nim samochód się zatrzyma. To właśnie do takich szyb przeznaczone są tradycyjne zbijaki.

Coraz częściej spotyka się w samochodach szyby wielowarstwowe, zwane również klejonymi. Po zbiciu pojawiają się na nich charakterystyczne pajączki. W starciu z taką szybą ratownicy lub strażacy używają specjalnych pił przeznaczonych do cięcia szkła. Trzeba przy tym uważać, jeśli opiłki dostaną się do naszego organizmu, efekty mogą być bardzo nieprzyjemne.

Zadbaj o zdrowie twoje i innych
Jeśli jesteś świadkiem wypadku, nie reaguj pochopnie. Gdy musisz wybić szybę, wybierz tę, za którą nie znajduje się żaden z pasażerów, w innym przypadku odłamki mogą zranić osoby w samochodzie. Uderzenie musi być pewne, choć nie za silne. Mocne uderzenia wraku nie są wskazane podczas wypadku. Podczas wybijania ręka powinna zatrzymać się na szybie, a nie wpadać dalej, inaczej ostre kawałki szkła mogą wbić się w odsłoniętą skórę. Dla pewności możesz okryć dłoń rękawiczką, owinąć szalikiem lub szmatką i wtedy przystąpić do akcji ratunkowej.

Podczas jazdy przede wszystkim trzeba umieć ocenić swoje możliwości za kierownicą: dostosować prędkość do panujących warunków, unikać ryzykownych manewrów na oblodzonej jezdni, a także zawsze być przygotowanym na najgorsze. Dzięki temu uda nam się uniknąć kolizji na drodze, co nie oznacza jednak, że nigdy nie będziemy musieli pomóc komuś innemu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Co znaczą skróty 4K, DLNA, DVB-T, HbbTV i inne oznaczenia, stosowane w telewizorach? Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10? Kupujemy przewód HDMI: czym kuszą produkty za 14 tys. zł? Dlaczego gniazdka elektryczne są różne w różnych krajach? Routery Wi-Fi - propozycje, porównanie DPI w myszach komputerowych: na co wpływa i jakie ma znaczenie? Jak ochronić komputer przed burzą? Pomoże listwa filtrująca i antyprzepięciowa Monitor dla gracza - 27 cali - porównanie Odkurzacz workowy do 400 zł Okap kuchenny do 500 zł Piekarniki do 2000 zł Blender ręczny do 200 zł Odkurzacz bezworkowy do 600 zł Amplitunery do 2500 zł Żelazko, za które nie zapłacisz fortuny. Przydaje się w każdym domu Opiekacz do 300 zł Odkurzacz workowy do 300 zł Okap kuchenny do 350 zł Piekarniki do 1500 zł Blender kielichowy do 300 zł Amplitunery do 2000 zł Odkurzacz bezworkowy do 500 zł Blender ręczny do 100 zł Szybkie prasowanie bez wysiłku. Jakie żelazko warto kupić?

Popularne w tym tygodniu:

Dlaczego gniazdka elektryczne są różne w różnych krajach? Co znaczą skróty 4K, DLNA, DVB-T, HbbTV i inne oznaczenia, stosowane w telewizorach? Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10? Kupujemy przewód HDMI: czym kuszą produkty za 14 tys. zł? Idealna kawa za każdym razem. Najlepsze ekspresy i zaparzarki Wyposażenie domu - na jaki sprzęt warto wydać pieniądze?