Klimatyzator - jaki wybrać i czy warto? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

Letnie upały mogą być uciążliwe, dlatego warto rozważyć zakup klimatyzatora. Są wydajniejsze niż wiatraki, jednak warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed zakupem. Odpowiadamy na kluczowe pytania: klimatyzator - jaki wybrać i czy warto?

Klimatyzator domowy - jak działa i czy warto? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem
Klimatyzator domowy - jak działa i czy warto? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem
Źródło zdjęć: © Unsplash
Klaudia Stawska-Magdziak

W trakcie letnich upałów uzyskanie komfortowych warunków w mieszkaniu nie zawsze jest łatwe. Wiatraki są mało wydajne, więc wiele osób zastanawia się nad zakupem klimatyzatora. Klimatyzator - jaki wybrać i czy warto? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie kluczowe pytania.

Klimatyzator przenośny – czy warto?

Klimatyzator przenośny to najtańsza opcja, kiedy chcemy cieszyć się klimatyzacją w domu. Są zdecydowanie łatwiejsze w montażu i możemy je przenosić bez większych kłopotów. Jednak ta mobilność odbija się na wydajności tego typu urządzeń, ponieważ są znacznie mniej wydajne niż większość klimatyzatorów stacjonarnych.

Klimatyzator przenośny – czy warto?
Klimatyzator przenośny – czy warto?© Materiały prasowe

Wyróżniamy dwa typu klimatyzatorów przenośnych:

  • Klimatyzatory przenośne monoblokowe – składają się z jednej głównej części roboczej, która wyposażona jest w specjalną rurę, która musi zostać wystawiona za okno. Mimo że gorące powietrze jest wypuszczane na zewnątrz, to uchylone okno obniża wydajność klimatyzatora.
  • Klimatyzatory przenośne typu split – są mniejsze i cichsze niż monoblokowe, a przy tym wydajniejsze. W klimatyzatorach typu split mamy do czynienia z systemem, który składa się z dwóch części. Jedna z nich montowana jest wewnątrz pomieszczenia, a druga na zewnątrz.

Klimatyzator czy klimator – czym się różnią?

Na rynku dostępne są również urządzenia przenośne bez rury, które często mylone są z klimatyzatorami. Są to klimatory, które działają jak połączenie nawilżacza powietrza z wiatrakiem. Są mało wydajne, ale są dobrym rozwiązaniem dla osób, które źle znoszą tradycyjną klimatyzację, która potrafi mocno wysuszyć powietrze. Mogą znacząco obniżać temperaturę, ale jedynie na bardzo małych powierzchniach.

Klimatyzatory stacjonarne – zalety i wady

Klimatyzatory stacjonarne mają o wiele wyższą skuteczność i wydajność niż modele przenośne, jednak trzeba odpowiednio wcześniej zaplanować ich montaż. Z tego względu o wiele częściej montowane są w domach jednorodzinnych, ale możliwe jest zamontowanie ich również w mieszkaniach.

Podobnie jak we wcześniejszym przypadku mamy do wyboru klimatyzatory monoblokowe lub typu split. Wadą obu rozwiązań jest wymóg fachowego montażu, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to są świetną propozycją do domu, ponieważ mogą obsłużyć kilka pomieszczeń jednocześnie, a przy tym są ciche.

Klimatyzator - jaki wybrać?

Wybierając klimatyzator do domu lub mieszkania – bez względu na to, na jaki model się ostatecznie zdecydujemy, warto wziąć pod uwagę najważniejsze parametry techniczne takiego urządzenia. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na:

  • moc chłodnicza - powinna być dopasowana do naszych potrzeb i rozmiarów pomieszczenia; szacuje się, że na każdy metr kwadratowy powinno przypadać 0,1 KW mocy;
  • prędkość wentylatora – możemy wybrać model z ręczną lub automatyczną regulacją;
  • przepływ powietrza - im wyższy, tym urządzenie sprawniej i szybciej ochłodzi pomieszczenie;
  • klasa energetyczna – pozwala oszacować koszt eksploatacji, klasa energetyczna jest określana przez wskaźnik EER, czyli skuteczność funkcji chłodzenia (np. EER 4, oznacza , że na jedną jednostkę zużytego prądu urządzenie dostarcza cztery jednostki energii chłodniczej) - im wyższy współczynnik EER, tyle lepsza klasa urządzenia;
  • poziom hałasu – im niższy, tym lepiej;
  • rodzaj sterowanie – najwygodniej, jeśli klimatyzator posiada pilot do zdalnego sterowania.Warto również zwrócić uwagę na rozmiar urządzenia, zwłaszcza jeśli szukamy klimatyzatora do małego mieszkania.

Ile kosztuje klimatyzacja w domu?

Koszty podstawowych klimatyzatorów wahają się zwykle w okolicy 2000 zł, ale najnowocześniejsze modele najwyższej klasy mogą kosztować znacznie więcej. Warto pamiętać, że w wielu firmach profesjonalnie zajmujących się montażem klimatyzacji możemy zaoszczędzić na podatku VAT, decydując się na zakup klimatyzatora stacjonarnego wraz z montażem.

Mamy nadzieję, że udało nam się odpowiedzieć na pytania: jaki klimatyzator wybrać i czy w ogóle warto zwrócić uwagę na to rozwiązanie. Jeśli szukacie innych sposób na to, jak poradzić sobie z upałem, zajrzyjcie do poniższych tekstów:

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.