Sztuczna inteligencja rozgościła się w polskich domach. Potwierdzają to wyniki sprzedaży telewizorów Samsunga

Chociaż sztuczna inteligencja może kojarzyć się z robotami, to coraz więcej "zwykłych" sprzętów korzysta z jej pomocy. Tak jest w przypadku telewizorów Samsunga, które cieszą się w Polsce coraz większą popularnością.

Sztuczna inteligencja rozgościła się w polskich domach. Potwierdzają to wyniki sprzedaży telewizorów Samsunga
Adam Bednarek

02.07.2020 16:43

Od 2018 roku Samsung z powodzeniem rozwija zastosowaną w telewizorach QLED technologię poprawy jakości obrazu, czyli Inteligentnego Skalowania, która bazuje właśnie na sztucznej inteligencji. Producent poinformował, że w polskich domach jest już prawie 106 tys. telewizorów, które korzystają z tej funkcji.

Jak działa ta opcja? Mówiąc w skrócie, algorytmy dopasowują stare materiały wideo tak, aby dobrze wyglądały na dużym, współczesnym telewizorze. Stare filmy nie powstawały z myślą o ekranach mających ponad 60-cali i odtwarzających treści w rozdzielczości 4K czy 8K. Czego nie przewidzieli twórcy, robią algorytmy.

Wykorzystywane w tej technologii uczenie maszynowe polega na tym, że stworzony przez programistów algorytm inteligentnie analizuje różnorodne cechy materiału wideo (w tym linie, światło i kolor) i poprawia je, podwyższając tym samym rozdzielczość treści. Dzięki temu telewizor analizuje i przetwarza cechy nagrania, jednocześnie ucząc się w oparciu o sztuczną sieć neuronową, działającą analogicznie do ludzkiego mózgu.

  • Wcześniejsze technologie maszynowego uczenia się poprawiały ostrość obrazu, teraz jednak jesteśmy w stanie zaoferować także precyzyjniejsze odwzorowanie tekstury – wyjaśnił Hyunseung Lee, odpowiedzialny za opracowanie wzmocnionej ostrości krawędzi w ramach działania Procesora Quantum 8K. – W efekcie w bardziej naturalny sposób możemy podnosić do jakości 8K obrazy przedstawiające zróżnicowane tekstury, takie jak panoramy gór czy porośnięte trawą łąki.

Na tym możliwości algorytmów się nie kończą. Można zastosować ją do poprawy jakości wyświetlania na wiele sposobów, np. w ramach kategoryzacji jakości wideo, eliminacji szumów czy odwrócenia zniekształceń spowodowanych kompresją danych.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.