Bateria, która przetrwa pół wieku. Nie musisz jej ładować

Wyobraź sobie telefon, który działałby przez pół wieku, a jego bateria nie wymagałaby żadnego ładowania. Choć brzmi to jak scenariusz rodem z filmów science fiction, chińska firma Betavolt Technology przekonuje, że to jak najbardziej możliwe. Klucz do sukcesu tkwi w innowacyjnej, bezpiecznej baterii atomowej.

Innowacyjna bateria przetrwa 50 lat bez ładowania
Innowacyjna bateria przetrwa 50 lat bez ładowania
Źródło zdjęć: © canva.com | SERSOL

20.11.2024 09:06

Betavolt Technology, mająca swoją siedzibę w Pekinie, pracuje nad rozwojem miniaturowej baterii atomowej, znanej jako bateria betawoltaiczna. Przedstawiciele firmy są przekonani, że w przyszłości ta technologia znajdzie zastosowanie w różnorodnych urządzeniach elektronicznych, takich jak smartfony i tablety. Nowatorska bateria ma umożliwić działanie urządzeń przez aż 50 lat bez konieczności ładowania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Atomowa bateria do telefonu

Pierwszym prototypem jest bateria o nazwie BV100, która generuje napięcie 3 V i jest niezwykle mała - mniejsza od monety. Jej wymiary wynoszą 15 x 15 x 5 mm, a dostarcza ona 100 mikrowatów energii dzięki rozkładowi radioaktywnego materiału. Konkretne rozwiązanie polega na rozpadzie izotopu niklu, co czyni ją bezpieczną – nie emituje promieniowania ani nie tworzy szkodliwych chemikaliów.

Plany zakładają, że do 2025 roku uda się zwiększyć moc baterii do 1 W. Według twórców technologia ta może być stosowana w konfiguracji szeregowej, aby dostosować moc do wymagań nowoczesnych urządzeń. Prototyp zaprezentowano jako gotowy do masowej produkcji, jak podaje serwis Android Central.

Czy telefon z taką baterią jest bezpieczny?

Mimo że koncepcja miniaturyzacji energii atomowej nie jest nowa, dotychczas nie była stosowana w elektronice użytkowej ze względu na ryzyko związane z radioaktywnymi materiałami, takimi jak pluton. Inżynierowie z Betavolt podkreślają jednak, że ich rozwiązanie jest bezpieczne dzięki zastosowaniu izotopu niklu i diamentowego półprzewodnika. Powolny rozpad niklu-63 w miedź zapewnia stabilność i bezpieczeństwo.

Budowa baterii atomowej
Budowa baterii atomowej© Betavolt Technology

Dzięki warstwowej konstrukcji bateria jest odporna na samozapłon i eksplozję, a także działa w ekstremalnych temperaturach: od -60 do 120 stopni Celsjusza. To zdecydowanie przewyższa możliwości dzisiejszych baterii używanych w elektronice.

baterieakumulatorygadżety
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.