Amazon jak SpaceX? Umieści na orbicie ponad 3000 satelitów dostarczających internet

Jeff Bezos nie chce pozostawać w tyle za Elonem Muskiem. Tym razem do wyścigu dołączą satelity Kuiper, które podobnie jak Starlink będą miały na celu dostarczania internetu w miejscach, do tej pory niedostępnych.

Amazon jak SpaceX? Umieści na orbicie ponad 3000 satelitów dostarczających internet
Źródło zdjęć: © fot. Pexels
Klaudia Stawska-Magdziak

Amerykańska Federalna Komisja Łączności wydała zezwolenie dla Amazona na budowę własnej konstelacji satelitów na orbicie okołoziemskiej. Kuiper ma obejmować 3236 satelitów, które będą dostarczały internet tam, gdzie do tej pory było to niemożliwe.

Planowana konstelacja zostanie umieszczona na wysokościach pomiędzy 590 a 630 km nad powierzchnią Ziemi. I jak przewiduje Amazon - już pierwsze 578 satelitów będzie w stanie dostarczyć internet w wybranych regionach.

Jak na razie brakuje szczegółów dotyczących tego kiedy i w jaki sposób satelity zostaną wyniesione na orbitę. Jednak warunki umowy przedstawione przez FCC zakładają, że połowa konstelacji zostanie umieszczona do końca lipca 2026 roku. Pozostałe muszą trafić na orbitę w ciągu 3 kolejnych lat.

Na budowę konstelacji Kuiper Amazon przeznaczył ok. 10 mld dolarów. Głównym celem satelitów będzie dostarczanie internetu szerokopasmowego przedsiębiorcom na całym świecie oraz rozszerzenie usług działających na podstawie technologii LTE i 5G.

Niebo coraz bardziej zaśmiecone

W porównaniu z planem SpaceX, który chce umieścić na orbicie ponad 14 tys. satelitów Starlink, Bezos planuje działać na o wiele mniejszej skali. Nie zmienia to jednak faktu, że problem z zanieczyszczaniem nocnego nieba przez satelity jest coraz poważniejszy.

Temat podnosili astronomowie już w zeszłym roku, kiedy pierwsza część konstelacji Starlink trafiła na niską orbitę. Naukowcy zauważyli, że jasność sztucznych obiektów na niebie jest na tyle duża, że utrudnia im obserwacje konieczne do prowadzenia badań.

W związku z rosnącą liczbą zarzutów Elon Musk zobowiązał się usprawnić kolejne partie Starlink. Dzięki temu najnowsze modele mają emitować znacznie mniej światła. Jednak problem coraz jaśniejszego nocnego nieba nie dotyczy tylko astronomów. Zanieczyszczenie światłem to coraz poważniejszy problem, który może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i niestety dotyczy zarówno rosnącej ilości sztucznego światła na Ziemi, jak i nad nią.

Kolejnym problemem jest też rosnąca ilość kosmicznych śmieci na orbicie. Zagrażają one przede wszystkim innym satelitom, ale również zaburzają pracę naukowcom. Ten problem udało się rozwiązać SpaceX, ale Amazon wciąż musi dostarczyć swój plan do FCC.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.