330‑letnie bursztynowe szachy. Muzeum Gdańska kupiło je za ok. 2,4 mln złotych
330-letnie bursztynowe szachy staną się jednym z eksponatów Muzeum Bursztynu tworzonego w Wielkim Młynie. Muzeum Gdańska za nowy nabytek zapłaciło ok. 2,4 mln złotych, przebijając tym samym ofertę nowojorskiego Metropolitan Museum of Art.
11.08.2020 | aktual.: 08.03.2022 14:44
Muzeum Gdańska wydało ok. 2,4 mln złotych na bursztynowe szachy. Niezwykły nabytek stanie się jedną z atrakcji Muzeum Bursztynu tworzonego w Wielkim Młynie. Muzeum chciało zakupić wyjątkowy przedmiot dużo wcześniej, jednak nie dysponowało wówczas wystarczającymi funduszami.
Szachy powstały w Gdańsku około 1690 roku. Najprawdopodobniej zostały wykonane przez Michaela Redlina, jednego z najbardziej cenionych bursztynników swoich czasów. Egzemplarz jest jedynyn zachowanym zestawem bursztynowych szachów z Gdańska z XVII wieku. Jak podkreślają przedstawiciele muzeum, to jeden z czterech tego typu egzemplarzy na świecie.
- Podobnej klasy, kompletne i świetnie zachowane zestawy znajdują się w kolekcjach duńskiej rodziny królewskiej, Państwowego Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu oraz muzeum jubilerstwa i złotnictwa Grünes Gewölbe w Dreźnie. Wszystkie datowane są na okres początku XVIII wieku - mówi rzecznik Muzeum Gdańska, doktor Andrzej Gierszewski.
Unikatowy egzemplarz
Wymiary szachownicy to 37x37x11 centymetrów. W rogach wspierają ją rzeźby lwów, natomiast po bokach możemy zauważyć owalne zdobienia. Na rogach ustawione są cztery kosze z kwiatami. W zestawie znajdują się także dwie wyściełane jedwabiem szufladki, w których przechowywane są bursztynowe figurki o wysokości od 5 do 7 centymetrów.
Szachy powstałe ok. 330 lat temu początkowo trafiły do Amsterdamu. Następnie, od 1758 roku odnalazły swoje miejsce na zamku Blair w Szkocji. Zestaw pomimo wielu napraw został zachowany do czasów współczesnych i w 2015 roku został wystawiony na aukcję. Wyjątkowy egzemplarz trafił wówczas do prywatnego kolekcjonera.
Niedawno niezwykły przedmiot ponownie trafił na aukcję. Tym razem gdańskiemu muzeum udało uzbierać się wystarczającą kwotę i przebić ofertę m.in. nowojorskiego Metropolitan Museum of Art. Unikatowy eksponat będzie można podziwiać już w przyszłym roku w nowym Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie.