TCL obiecuje rewolucję w telewizorach QLED i Mini-LED. Dokona jej nowym procesorem obrazu

Firma TCL właśnie ogłosiła nowy procesor do przetwarzania obrazu. Pojawi się on w nowych telewizorach firmy z wysokiej półki – typu QLED oraz Mini-LED. Przyjrzyjmy się, jakie usprawnienia obiecuje producent.

TCL obiecuje rewolucję w telewizorach QLED i Mini-LED. Dokona jej nowym procesorem obrazu
Źródło zdjęć: © TCL
Jakub Krawczyński

04.09.2020 | aktual.: 08.03.2022 14:41

Nowy procesor to AiPQ Engine Gen 2. TCL, podobnie jak wielu konkurentów, sięgnął po zdobycze technologii oparte na uczeniu maszynowym i algorytmach sztucznej inteligencji. Mają one dynamicznie dopasowywać właściwości obrazu i dźwięku w trakcie oglądania. O podobnych rozwiązaniach pisaliśmy w recenzji telewizora Samsung QLED Q90/Q95T.

TCL zapowiada, że procesor będzie optymalizować każdą indywidualną ramkę obrazu w trzech aspektach: kolorze, kontraście i klarowności. Korzyści, jakie mamy odczuć będą dotyczyć zarówno treści w rozdzielczości 4K Ultra HD wraz z technologią HDR oraz materiałów podciąganych z niższych rozdzielczości do 4K.

Algorytmy opracowane przez firmę rozróżniają właściwości (w tym odcienie skóry) postaci od tła i stosują innego rodzaju usprawnienia.

Obraz
© TCL

Z kolei jeśli chodzi o dźwięk, procesor ma wykorzystywać zestaw wbudowanych mikrofonów, aby zbadać warunki akustyczne pomieszczenia i wychwycić hałas w tle, żeby dźwięk dochodzący z telewizora był wyraźniejszy.

Niestety nie wiemy, jak dokładnie będzie to wszystko działało w praktyce, ani jakie modele telewizorów TCL otrzymają ten nowy procesor. Wiemy jednak, że będą to odbiorniki QLED oraz Mini-LED.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.